Porady
Rozmiar czcionki
- JEDNOŚLADEM BEZPIECZNIE DO CELU Dla większości osób jazda rowerem jest sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu i rekreację, dla innych jest to środek komunikacji, którym dojeżdżają do pracy, szkoły czy po zakupy. Należy jednak pamiętać, że niezależnie w jakim celu korzystamy z roweru, to poruszając się tym pojazdem należymy do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego.
- KWP - NIE ROZMAWIAJMY PRZEZ TELEFON! Rozpoczął się okres wakacyjny, podczas którego wielu z Nas wyruszy w podróż z całą rodziną. Wzmożony ruch na drogach, oślepiające słońce, czy brak skupienia kierowcy mogą doprowadzić do niebezpiecznych zdarzeń drogowych.
- Przypominamy przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych Przepisy, które weszły w życie 20.05.2021 r. jasno określają zasady korzystania z urządzeń takich jak hulajnoga czy hulajnoga elektryczna. Wyszczególniają również szereg praw i obowiązków, do których muszą się stosować zarówno ich użytkownicy, jak również inni uczestnicy ruchu drogowego. Niestety, właściciele tych urządzeń często o nich bądź to zapominają, bądź świadomie łamią prawo.
- PIESI I ROWERZYŚCI POD SZCZEGÓLNĄ OCHRONĄ Policjanci na terenie powiatu jarocińskiego od wczesnych godzin porannych prowadzą działania "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Funkcjonariusze reagują na każde wykroczenie popełniane przez pieszych i rowerzystów oraz kierowców stwarzających zagrożenie dla tej grupy uczestników ruchu drogowego. Działania te mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym - zwłaszcza na przestrzeganie przepisów związanych z korzystaniem z dróg przez pieszych.
- ROWEREM BEZPIECZNIE DO CELU W ciepłe wiosenne dni na drogach widać wielu rowerzystów. Dla niektórych jest to sposób na rekreację, dla innych przemieszczania się na zakupy czy do pracy. Niestety często się zdarza, że ta grupa niechronionych uczestników ruchu drogowego, nie stosuje się do przepisów prawa o ruchu drogowym. Dlatego też przypominamy najważniejsze zasady i przepisy dotyczące poruszania się cyklistów po drogach.
- WAŻNE ZMIANY W PRZEPISACH RUCHU DROGOWEGO! Przed nami ważne zmiany w obowiązujących przepisach ruchu drogowego. W maju i czerwcu br. wejdą w życie dwie nowelizacje ustawy Prawo o ruchu drogowym, które m.in. uregulują prawnie kwestię hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego, a także istotnie zmienią zasady pierwszeństwa pieszych poruszających się w obrębie przejść dla pieszych. Przedstawiamy najważniejsze z wprowadzanych zmian, aby każdy uczestnik ruchu drogowego mógł się z nimi odpowiednio wcześnie zapoznać. Pamiętajmy, że nieznajomość przepisów nie zwalnia z konieczności stosowania się do nich.
- "ZATRZYMAJ SIĘ I ŻYJ" - działania na przejazdach kolejowych W czwartek, 22 kwietnia, policjanci z Ogniwa Ruchu Drogowego wspólnie z kolegami z Służby Ochrony Kolei prowadzili działania w rejonach przejazdów kolejowych. Pomimo apeli o zachowanie ostrożności i bezpiecznych zachowaniach w tych miejscach wielu z nas o tym zapomina, często narażając siebie i swoich bliskich na niebezpieczne sytuacje, które mogą zakończyć się tragicznie.
- JESIENNA AURA NIEBEZPIECZNA DLA KIEROWCÓW Jesienią pogoda bywa zmienna i nie sprzyja kierowcom. Liście „biegające” po drogach, mgły, przymrozki i senność spowodowana brakiem światła to tylko niektóre z niedogodności wpływające na pogorszenie warunków jazdy.
- Rowerem bezpiecznie do celu W letnie i ciepłe dni na drogach widać wielu rowerzystów. Dla niektórych jest to sposób na rekreację, dla innych przemieszczania się na zakupy czy do pracy. Niestety często się zdarza, że ta grupa niechronionych uczestników ruchu drogowego, nie stosuje się do przepisów prawa o ruchu drogowym. Dlatego też przypominamy najważniejsze zasady i przepisy dotyczące poruszania się cyklistów po drogach.
- Bezpieczeństwo pieszych jednym z naszych priorytetów Bardziej jesienne niż zimowe warunki panujące na drogach znacznie zwiększają ryzyko zdarzeń z udziałem pieszych. Wcześnie zapadający zmrok, pochmurna i deszczowa aura, Zamglenia – to wszystko sprawia, że pieszy jest słabo widoczny dla kierowców. To właśnie jesienią i wczesną wiosną dochodzi do największej ilości wypadków, w których ofiarami są niechronieni. Niestety w konfrontacji z pojazdem są na pozycji przegranej.