"ZATRZYMAJ SIĘ I ŻYJ" - działania na przejazdach kolejowych

W czwartek, 22 kwietnia, policjanci z Ogniwa Ruchu Drogowego wspólnie z kolegami z Służby Ochrony Kolei prowadzili działania w rejonach przejazdów kolejowych. Pomimo apeli o zachowanie ostrożności i bezpiecznych zachowaniach w tych miejscach wielu z nas o tym zapomina, często narażając siebie i swoich bliskich na niebezpieczne sytuacje, które mogą zakończyć się tragicznie.

Pomimo kampanii społecznych emitowanych w ogólnopolskich mediach skierowanych zarówno do dzieci jak i do dorosłego odbiorcy, a także wyposażenia przejazdów kolejowych w odpowiednie znaki, światła oraz szlabany, w dalszym ciągu dochodzi na nich do wypadków często ze skutkiem śmiertelnym. Ich przyczyną jest najczęściej ludzka bezmyślność, pośpiech i przekonanie, że "mi się nic nie stanie"

Prowadzone w dniu 22 kwietnia działania pod hasłem "Zatrzymaj się i żyj!" pokazały pełniącym tam służbę policjantom i funkcjonariuszom SOK, że nadal bardzo wiele osób lekceważy sobie znak STOP usytuowany przed przejazdem i przepisy, które mówia wyraźnie, że nawet jeśli szlabany nie są opuszczone a sygnalizator nie świeci na czerwono, należy bezwzględnie się zatrzymać przed wjazdem na tory. Wystarczy awaria sprzętu, ludzki błąd by doszło do tragedii. Samochód, rower i pieszy w zderzeniu z pociągiem maja nikłe szanse na wyjście z takiego zdarzenia bezurazowo. Ogromna większość zderzeń innych uczestników z pociągiem kończy się śmiercią kierowców, pasażerów, pieszych i rowerzystów. 

Kierujący zbliżający się do przejazdu kolejowego ma obowiązek ograniczyć prędkość a przed torowiskiem zatrzymać się i sprawdzić sytuację na przejeździe. Dotyczy wszystkich – bez wyjątku – przejazdów kolejowych: zarówno tych, które wyposażono w urządzenia zabezpieczające, jak i tych które takich urządzeń nie posiadają. 

Poniżej przedstawiamy przepisy wynikające z art. 28 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym

 

Zachowanie kierującego przed i na przejeździe kolejowym

1.
Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.
2.
Kierujący jest obowiązany prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd. 
3.       Kierującemu pojazdem zabrania się:
 
 
 
                  
1) objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie  zostało zakończone;
 
2) wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
3) wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
4) omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
4.
W razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym, kierujący jest obowiązany niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.
5.
Kierujący pojazdem lub zespołem pojazdów o długości przekraczającej 10 m, który nie może rozwinąć prędkości większej niż 6 km/h, przed wjazdem na przejazd kolejowy jest obowiązany upewnić się, czy w czasie potrzebnym na przejechanie przez ten przejazd nie nadjedzie pojazd szynowy, lub uzgodnić czas tego przejazdu z dróżnikiem kolejowym.
6.
Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio przy przejeżdżaniu przez tory tramwajowe; przepis ust. 3 pkt 3 nie dotyczy skrzyżowania lub przejazdu tramwajowego, na którym ruch jest kierowany.
 

Podczas działań kierujący pojazdami otrzymali specjalne ulotki, które mają przypominać o przepisach obowiązujących na terenach kolejowych i przejazdach oraz o zagrożeniach. 

Powrót na górę strony