"ZATRZYMAJ SIĘ I ŻYJ" - działania na przejazdach kolejowych
W czwartek, 22 kwietnia, policjanci z Ogniwa Ruchu Drogowego wspólnie z kolegami z Służby Ochrony Kolei prowadzili działania w rejonach przejazdów kolejowych. Pomimo apeli o zachowanie ostrożności i bezpiecznych zachowaniach w tych miejscach wielu z nas o tym zapomina, często narażając siebie i swoich bliskich na niebezpieczne sytuacje, które mogą zakończyć się tragicznie.
Pomimo kampanii społecznych emitowanych w ogólnopolskich mediach skierowanych zarówno do dzieci jak i do dorosłego odbiorcy, a także wyposażenia przejazdów kolejowych w odpowiednie znaki, światła oraz szlabany, w dalszym ciągu dochodzi na nich do wypadków często ze skutkiem śmiertelnym. Ich przyczyną jest najczęściej ludzka bezmyślność, pośpiech i przekonanie, że "mi się nic nie stanie"
Prowadzone w dniu 22 kwietnia działania pod hasłem "Zatrzymaj się i żyj!" pokazały pełniącym tam służbę policjantom i funkcjonariuszom SOK, że nadal bardzo wiele osób lekceważy sobie znak STOP usytuowany przed przejazdem i przepisy, które mówia wyraźnie, że nawet jeśli szlabany nie są opuszczone a sygnalizator nie świeci na czerwono, należy bezwzględnie się zatrzymać przed wjazdem na tory. Wystarczy awaria sprzętu, ludzki błąd by doszło do tragedii. Samochód, rower i pieszy w zderzeniu z pociągiem maja nikłe szanse na wyjście z takiego zdarzenia bezurazowo. Ogromna większość zderzeń innych uczestników z pociągiem kończy się śmiercią kierowców, pasażerów, pieszych i rowerzystów.
Kierujący zbliżający się do przejazdu kolejowego ma obowiązek ograniczyć prędkość a przed torowiskiem zatrzymać się i sprawdzić sytuację na przejeździe. Dotyczy wszystkich – bez wyjątku – przejazdów kolejowych: zarówno tych, które wyposażono w urządzenia zabezpieczające, jak i tych które takich urządzeń nie posiadają.
Poniżej przedstawiamy przepisy wynikające z art. 28 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym
Zachowanie kierującego przed i na przejeździe kolejowym
Podczas działań kierujący pojazdami otrzymali specjalne ulotki, które mają przypominać o przepisach obowiązujących na terenach kolejowych i przejazdach oraz o zagrożeniach.