Akcja "Odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu"
Policjanci z Zespołu Dzielnicowych w Jaraczewie wspólnie z przedstawicielami Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaraczewie prowadzą kampanię „Odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu”. W jej ramach odwiedzają sklepy i lokale w których sprzedawany jest alkohol, by uświadomić sprzedawcom, że dorosły wygląd nie zawsze jest oznaką pełnoletności.
Sprzedający bardzo chętnie włączali się do dyskusji i dzielili swoimi spostrzeżeniami, zadawali pytania. Sami przyznali, że pozory często mylą i w razie wątpliwości proszą o dowód, co często kwitowane jest uśmieszkami kupujących. Wszystkie sklepy, które do tej pory odwiedzili mundurowi, były zaopatrzone w informacje o zakazie sprzedaży alkoholu osobom poniżej 18 lat. Wkrótce policjanci odwiedzą kolejne placówki.
Ideą akcji jest zapobieganie dostępowi
młodych ludzi do wyrobów alkoholowych w punktach sprzedaży. Sprzedawcy, a także
właściciele klubów, pubów i dyskotek powinni wiedzieć jakie konsekwencje grożą
za sprzedaż alkoholu nieletniemu. Zgodnie z art. 18 ust. 10 pkt. 1a Ustawy o
wychowaniu w trzeźwości cofa się zezwolenie na sprzedaż alkoholu w przypadku:
nieprzestrzegania określonych w ustawie zasad sprzedaży napojów alkoholowych, a
w szczególności: sprzedaży i podawania napojów alkoholowych osobom nieletnim, nietrzeźwym,
na kredyt lub pod zastaw.
Cofnięcie zezwolenia to nie jedyna sankcja jaka grozi za sprzedaż alkoholu nieletniemu. Przedmiotowa ustawa zawiera również przepisy karne. Zgodnie z art. 43 pkt. 1, kto sprzedaje lub podaje napoje alkoholowe w wypadkach, kiedy jest to zabronione, albo bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, podlega grzywnie nawet do 5000 zł.