Jesienno-zimowa aura niebezpieczna dla osób bezdomnych
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie systematycznie prowadzą kontrole miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Okres zimowy niesie dla takich osób zagrożenie utraty zdrowia, a nawet życia z powodu wychłodzenia organizmu.
Okres zimowy jest najtrudniejszym okresem dla osób, które nie mają domów, mieszkań oraz dla tych, którym warunki materialne często nie pozwalają na zakup opału na zimę. Policjanci nie chcąc dopuścić do sytuacji prowadzących do zgonów osób bezdomnych na skutek wychłodzenia organizmu, podejmują każdego roku działania zmierzające do zapobiegania takim zdarzeniom.
Policjanci sprawdzali opuszczone budynki, w których najczęściej przebywają osoby nie posiadające miejsca zamieszkania. Kontrolowali rejon dworca kolejowego, klatki schodowe, piwnice bloków i kamienic oraz ogródki działkowe, pustostany i budynki przeznaczone do rozbiórki. Bardzo często budynki takie pozbawione są ogrzewania, często bez drzwi czy okien, które chociaż w minimalnym stopniu zabezpieczają przed mrozami. W miejscach, w których najczęściej przebywać mogą osoby bezdomne, mundurowi zostawiali ulotki informujące, gdzie bezdomni mogą uzyskać pomoc, o funkcjonujących w najbliższej okolicy noclegowniach.
Wiele z tych osób, pomimo zagrożenia zdrowia i życia związanego z niskimi temperaturami, z różnych względów nie zwraca się o pomoc. Starają się przetrwać.
Problem niebezpieczeństwa wychłodzenia organizmu nie dotyczy jednak tylko osób bezdomnych. Okres ten jest szczególnie trudny również dla osób niepełnosprawnych, w podeszłym wieku i zamieszkujących samotnie.
Policjanci jak co roku, codziennie współpracują w tym zakresie ze Strażą Ochrony Kolei, ośrodkami pomocy społecznej. Jednak, aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka. Dlatego funkcjonariusze podkreślają, jak ważne jest zaangażowanie i informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy.
Policjanci apelują o zwracanie szczególnej uwagi na osoby bezdomne, samotne czy też nietrzeźwe, które mogą stać się ofiarami mrozów. Jeżeli widzimy osobę, której życie może być zagrożone, zadzwońmy na numer 112. Wystarczy jeden telefon by uratować komuś życie.