"Razem Bezpieczniej"

Reaguj na hejt!

Jarocińscy policjanci przyłączyli się do akcji przeciwko "hejtowi" zorganizowanej przez dyrekcję Szkoły Podstawowej nr 3 w Jarocinie. Głównym celem akcji było uświadomienie młodych ludzi czym jest hejt, oraz o skutkach hejtu w internecie.

5 maja br. w Jarocińskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie, którego głównym celem było uświadomienie młodych ludzi czym jest hejt, jak ma formy i jakie może mieć konsekwencje. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas od VI do VIII ze Szkoły podstawowej nr 3 w Jarocinie, która była pomysłodawcą akcji oraz Szkoły Podstawowej nr 5 w Jarocinie.

Tematem zorganizowanej akcji był wszechobecny, szczególnie w przestrzeni wirtualnej hejt, z którym coraz częściej się spotykamy. Niestety, ale codziennie bardzo dużo osób pada ofiarą tego typu zjawiska, które błyskawicznie się rozpowszechnia, jednocześnie zadając przy tym ból. Młodzież, która ze szkół do JOK-u dotarła pieszo, niosła ze sobą plakaty i ulotki z hasłami „Stop hejt”.

O hejcie i konsekwencjach jakie niesie za sobą „hejtowanie” innych osób mówiły asp. sztab. Agnieszka Zaworska i mł. asp. Monika Żwirko z jarocińskiej komendy. Policjantki zwracały młodzieży uwagę, że przemoc słowna jest także bolesna, że słowa potrafią ranić osobę wobec której są kierowane i czasami ten ból psychiczny trwa bardzo długo. Przypominały także uczestnikom spotkania, że każdy człowiek jest innym i każdy zasługuje na szacunek niezależnie od sposobu ubierania się, koloru skóry czy zainteresowań. Funkcjonariuszki przytaczały przykłady, jakie konsekwencje może mieć hejtowanie innych osób, że takie zachowania często kończą się próbami samobójczymi młodych ludzi.

Funkcjonariuszki uczulały młodzież także na obojętność osób, które nie reagują na krzywdę wyrządzaną innym, dając tym samym przyzwolenie innym na złe zachowania. Przypominały, że każdy ma obowiązek reagowania na zło, chociażby informując o tym nauczycieli czy pedagogów szkolnych. Brak reakcji to tak naprawdę ciche przyzwolenie na krzywdzenie innych.

Z hejtem do czynienia mamy najczęściej na różnych forach internetowych, portalach społecznościowych oraz blogach mamy, ponieważ autorom takich treści wydaje się, że w internecie bowiem są anonimowi.

Hejt to nie tylko słowa. To także obraźliwa i prześmiewcza grafika. Hejt najczęściej ukierunkowany jest na daną osobę lub grupę osób powiązanych ze sobą narodowością czy kolorem skóry.

I chociaż hejterom wydaje się, że są bezkarni, tak nie jest. To co pojawia się w internecie, pozostawia zawsze swój ślad. Ponadto chociaż w kodeksie karnym nie ma słowa „hejt”, jego stosowanie bardzo często wyczerpuje znamiona zniesławienia czy znieważenia. Mundurowi uświadamiali młodzież, że tego typu przestępstwa zagrożone są karą grzywny, ograniczenia, a nawet pozbawienia wolności.

 

Powrót na górę strony