"Razem Bezpieczniej"

Kontrole placówek oświatowych

Pomimo panującej pandemii i prowadzonej w większości placówek oświatowych nauki zdalnej, dzielnicowi z KPP Jarocin w okolicach szkół pojawiają się dość często. Prowadzone przez funkcjonariuszy kontrole mają zapobiec niszczeniu mienia oraz spożywaniu alkoholu w takich miejscach jak boiska szkolne czy przyległe do nich place zabaw.

Niszczenie mienia, spożywanie alkoholu w miejscu zabronionym, zakłócanie spokoju i porządku publicznego, zaśmiecanie terenu, przejawy demoralizacji nieletnich, a także używanie środków odurzających to zjawiska, których likwidacja dla policjantów z rewiru dzielnicowych w jarocińskiej komendzie są priorytetem.

Zamknięte w większości szkoły i prowadzona przez nie nauka zdalna nie oznaczają, że na terenie placówek oświatowych młodzież się nie gromadzi. Dowodem na to są pozostawione przez nich na miejscu puste opakowania po papierosach czy butelki i puszki po alkoholu. Niestety niejednokrotnie tam, gdzie w grę wchodzi alkohol, na niedozwolonych libacjach się nie kończy. Dochodzi także do aktów wandalizmu, w wyniku których uszkodzeniu bądź całkowitemu zniszczeniu ulega infrastruktura znajdująca się na terenie szkół i wokół nich.

Ze względu na zgłoszenia o gromadzących się na takich właśnie obiektach grupach osób, które nie potrafią miło i kulturalnie spędzać czasu na świeżym powietrzu, a ich pobyt kończy się tym, że zostawiają po sobie śmieci i zniszczenia, policjanci będą kontrolować tego typu placówki i wszystkie miejsca, w których dochodzi do aktów wandalizmu. Dzielnicowi będą też sprawdzać, czy osoby nie naruszają przepisów z Ustawy o przeciwdziałaniu alkoholizmowi i czy nie dochodzi do demoralizacji nieletnich.

Przypominamy, że niszczenie cudzej rzeczy jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 2 lat.

Za spożywanie alkoholu w miejscu do tego niewyznaczonym policjant może nałożyć na sprawcę wykroczenia mandat karny w wysokości 100 zł.

Rozpijanie nieletnich to przestępstwo z art. 208 kk, które zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności na okres do lat 2.

Nieletni, którzy spożywają alkohol bądź są pod jego wpływem także nie pozostaną bezkarni. Policjanci będą materiały dotyczące ich zachowania kierować do Sądu Rodzinnego, który sprawdzi, czy nie doszło do demoralizacji.

Powrót na górę strony