Przemoc domowa, gdzie szukać pomocy
W 21 przypadkach wszczęto procedurę Niebieskiej Karty.
Policja jest najczęściej pierwszą instytucją do której o pomoc zwracają się ofiary konfliktów rodzinnych. Natychmiastowa reakcja funkcjonariuszy nie raz zapobiegła tragediom w rodzinie.
Policja przypomina, że rozwiązywaniem kryzysów rodzinnych, małżeńskich, kryzysów jednostkowych wynikających z zaburzeń psychicznych, problemu alkoholizmu i innych uzależnień, a także związany z utratą bliskiej osoby, sytuacji żałoby, przemocy domowej zajmuje się Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Jarocinie.
Ośrodek Interwencji Kryzysowej przyjmuje codziennie osoby potrzebujące pomocy i wsparcia w godzinach od 8.30 -15.30. Pomoc jest bezpłatna.
Dyżury popołudniowe pełnią: pełnomocnik ds. uzależnień - poniedziałki w godz. 16.00-19.00; prawnik - poniedziałki w godz. 15.00-19.00 i w piątki w godz. 11.00-13.00; policjant - piątki w godz. 16.00-19.00; psycholog - wtorki w godz. 16.00-19.00 po uzgodnieniu telefonicznym.
Ośrodek Interwencji Kryzysowej
Jarocin ul. Szubianki 21,
tel. 62 747 74 60
Ośrodek Interwencji Kryzysowej
Celem Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Jarocinie jest tworzenie zintegrowanej formy pomocy osobom, rodzinie dotkniętej kryzysem. Są to przypadki przede wszystkim kryzysów rodzinnych, małżeńskich, kryzysów jednostkowych wynikających z zaburzeń psychicznych, problemu alkoholizmu i innych uzależnień, także związany z utratą bliskiej osoby, sytuacji żałoby, przemocy domowej.
Ośrodek Interwencji Kryzysowej realizuje program korekcyjno-edukacyjny dla osób stosujących przemoc w rodzinie. Podstawą pracy jest również nałożone na OIK zadanie wynikające z ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Praca ze sprawcą może być prowadzona w przypadku nałożeniu przez sąd na sprawce przemocy, w chwili wydania wyroku, obowiązku uczestniczenia w realizacji takiego programu.
Ośrodek Interwencji kryzysowej :
- udziela również informacji o prawach i uprawnieniach,
- zapewnia ofiarom przemocy bezpiecznego schronienia ,
- udziela poradnictwa psychologicznego ,pedagogicznego ,prawnego
- opracowuje i realizuje programy korekcyjno-edukacyjne dla osób stosujących przemoc w rodzinie
- udziela konsultacji w zakresie uzależnień
- opracowuje i realizuje program ochrony ofiar przemocy
- prowadzi grupy wsparcia dla ofiar przemocy
- pracuje z rodzinami w sytuacji kryzysu
-współpracuje z sadem policją organizacjami społecznymi i innymi instytucjami w zakresie pomagania rodzinie
- tworzy system przeciwdziałania przemocy w rodzinie
- prowadzi terapie indywidualna ,małżeńską ,rodzinną
- informuje społeczeństwo o problemach przemocy poprzez szkolenia ,ulotki, konferencje itd.
- powołuje zespoły interdyscyplinarne
-prowadzi Niebieski pokój udostępniany sądowi i Policji dla celów przesłuchań
W ośrodku Interwencji kryzysowej działa zespół interdyscyplinarny, który powoływany jest w przypadku trudnej sytuacji kryzysowej Jest to grupa profesjonalistów stale ze sobą współpracujących w sposób skoordynowany. Członkowie zespołu reprezentują różne instytucje ,które współpracują ściśle ze soba. Powoływanie takiego zespołu uzależnione jest od specyfiki sytuacji i zaistniałego problemu, który trzeba jak najlepiej i najszybciej rozwiązać i pomóc osobom w trudnej sytuacji. Powołanie zespołu w taki sposób wnosi pełne uczestnictwo, wiedzę, umiejętności wszystkich instytucji, które w sposób spójny i szybki podejmą odpowiednie działania na rzecz pomocy.