Porady prewencyjne

Chociaż niewielki, a może uratować życie

kopia_moto5

 

    Od 31 sierpnia 2014 roku w życie wchodzi nowy przepis, dzięki któremu piesi i rowerzyści mają być widoczni po zmroku. Wszystko po to, by na polskich drogach było coraz bezpieczniej.

 

 

 

    Według nowego przepisu, który zacznie obowiązywać 31 sierpnia br.  każdy pieszy poruszający się poza obszarem zabudowanym po zmierzchu będzie musiał mieć przynajmniej jeden element odblaskowy, który będzie widoczny dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Do tej pory taki przepis obowiązywał tylko dzieci i młodzież poniżej 15 roku życia. Nowelizacja ustawy "Prawo o ruchu drogowym" nakłada obowiązek posiadania odblasków na wszystkich pieszych i rowerzystów niezależnie od ich wieku.

     Elementy odblaskowe powinny być umieszczone w sposób widoczny dla kierujących. „Odblaski” pozwalają dostrzec pieszego z odległości co najmniej 150 metrów w różnych warunkach pogodowych. Daje to szansę kierowcy na podjęcie manewru hamowania, czy bezpiecznego ominięcia takiej osoby w sposób nie zagrażający jej bezpieczeństwu. Osoby, które idą wieczorem, nieoświetlonym  poboczem, bez elementów odblaskowych trudno jest dojrzeć, zwłaszcza gdy z przeciwnej strony nadjeżdża inny pojazd. Często taka osoba staje się widoczna dla kierowcy dopiero z odległości 30 a nawet 10 metrów. Jest to zbyt mała odległość by kierujący miał czas na jakąkolwiek reakcję, czego konsekwencją są różnego rodzaju zdarzenia drogowe, niejednokrotnie kończące się śmiercią pieszego bądź rowerzysty.

    Elementy odblaskowe mogą być w postaci przedmiotów doczepianych do ubrania, opasek, kamizelek oraz smyczy. Ważne jest ich umieszczenie, odblaski powinny znajdować się na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców,  wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego a co za tym idzie, będą na drodze bezpieczni.

     Policjanci apelują o stosowanie tych elementów. Są to małe i lekkie przedmioty ale mogą uratować niejedno ludzkie życie. O tym, jak duży wpływ na nasze bezpieczeństwo mają odblaski, policjanci będą informować zarówno dzieci i młodzież podczas organizowanych spotkań w szkołach oraz z dorosłych w czasie różnego rodzaju akcji profilaktycznych.


     Pieszy nie będzie musiał mieć odblasków jeżeli poruszał będzie się chodnikiem, drogą przeznaczoną wyłącznie dla ruchu pieszego lub w strefie zamieszkania.

Rozdział 2 Ruch pieszych Art.11. 4a. 
Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.  

    Zgodnie z art. 79 kodeksu wykroczeń, który stanowi, że uczestnik ruchu wykraczający przeciwko innym przepisom kodeksu drogowego lub wydanym na jego podstawie, podlega karze grzywny do 3 tys. zł lub nagany.

 

moto6

 

Powrót na górę strony