Ogólnopolski Dzień Seniora
14 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Seniora. Dzień ten jest doskonałą okazją nie tylko do złożenia życzeń Seniorom, ale także przypomnienia podstawowych zasad bezpieczeństwa, dzięki którym mogą uniknać wielu nieprzyjemnych sytuacji.
Jak pokazują policyjne statystyki, seniorzy to grupa, która najczęściej staje się ofiarami kradzieży, włamań i oszustw. Przestępcy wykorzystują łatwowierność i duży poziom empatii osób starszych i samotnych. Jednym z najczęściej popełnianych przestępstw na szkodę osób starszych jest oszustwo dokonywane metodami „na wnuczka” i „na policjanta”. Jest ono szczególnie dotkliwe, ponieważ bardzo często seniorzy w wyniku działania oszustów tracą oszczędności całego życia.
Do przestępstw na osobach starszych dochodzi najczęściej w ich własnych mieszkaniach. Oszuści wchodzą do domów pod różnymi pretekstami. Podają się za inkasentów, znajomego członka rodziny, który akurat ma jakieś kłopoty oraz za akwizytorów. Coraz częściej sprawcami wyłudzeń i kradzieży są kobiety. Wchodzą do domu prosząc o wodę dla chorego dziecka lub o coś do zjedzenia. Potrafią długo zagadywać zasłaniając w tym czasie przejście do innych pomieszczeń dając tym samym czas swojemu wspólnikowi do splądrowania mieszkania i zabrania pieniędzy bądź biżuterii.
Ludzie w podeszłym wieku stają się często także ofiarami oszustw, w wyniku których kupują nieistniejące usługi czy też podpisują dokumenty związane z ubieganiem się o pożyczkę, kredyt, bądź wpłatą zaliczki na poczet różnych świadczeń.
By nie stać się ofiarą przetępcy, policjanci apelują by osoby starsze, samotne stosowały kilka prostych zasad:
-
bez zbędnej potrzeby nie nosić dużej kwoty pieniędzy przy sobie;
-
po wypłacie większej kwoty z bankomatu lub po dokonaniu transakcji bankowej warto poprosić zaufaną osobę, o odprowadzenie do domu;
-
bezwzględnie trzeba znać na pamięć swój numer PIN do karty bankomatowej. Nigdy nie zapisuj tego numeru na karteczce, przechowywanej obok karty;
-
nie pożyczaj pieniędzy osobom, które znane są tylko z widzenia lub deklarują, że chcą przekazać gotówkę twoim bliskim;
-
tam, gdzie panuje tłok: w autobusie, w markecie na targu należy trzymać zawsze zapiętą torbę przed sobą,
-
będąc u fryzjera, w parku, na cmentarzy, w sklepie nie zostawiaj toreb lub siatek, w których masz pieniądze i dokumenty bez nadzoru, nawet na chwilę;
-
wychodząc na zakupy należy mieć przygotowane drobne pieniądze, tak aby nie wyjmować za każdym razem portfela;
-
nie należy wpuszczać do mieszkania nieznajomych;
-
nie należy przechowywać w domu dużej ilości gotówki;
-
nie należy ufać nieznajomym i nie wpuszczać ich do klatki schodowej;
-
należy utrzymywać stały kontakt z sąsiadami, któorzy mogą służyć Wam pomocą i poradą;
-
zawsze należy zamykać na zamek po przyjściu do domu drzwi wejściowe;
-
wychodząc z domu po zmroku zabierz ze sobą osobę towarzyszącą;
-
warto omijać tereny źle lub wcale nieoświetlone, szczególnie niebezpiecznymi miejscami są obrzeża miast, na których nie ma zabudowań.