Porady prewencyjne

Nie daj się okraść na cmentarzu

Praktycznie każdego dnia policja powiadamiana jest o przestępstwie kradzieży pieniędzy, dokumentów, portfeli, telefonów komórkowych czy nawet całych damskich torebek. Do tego typu przestępstw dochodzi najczęściej w sklepach, na bazarach, targach, a także na cmentarzach. Szczególnie przed dniem Wszystkich Świętych.

Sklep, bazar , zatłoczony autobus to okoliczności bardzo sprzyjające amatorom cudzej własności. Zabiegani, w tłoku często nie zwracamy uwagi na to, co się dzieje obok nas, czasem zapominamy zapiać torebkę, czy zostawiamy ją na chwilę. Np. przy grobie kogoś bliskiego bo idziemy wynieść uschnięte kwiaty czy zgarnięte z grobu liście. Zapominamy też o jednym, złodzieje nie śpią, obserwują nas i wykorzystają każdą chwilę naszej nieuwagi by  nasza własność dostała się w ich ręce.

Wystarczy stosować  kilka prostych zasad, by nie dać się okraść.

Podczas zakupów na targowiskach, w zatłoczonych centrach handlowych czy podczas podróży środkami komunikacji publicznej torebkę należy trzymać z przodu, zamknięciem do siebie. Torebka zawieszona na ramieniu, niedomknięta na suwak  czy inne zabezpieczenie jest doskonałą okazją dla złodzieja, by ukraść portfel, telefon czy inne wartościowe przedmioty. Mężczyźni powinni pamiętać, by nie kłaść portfela w tylną kieszeń spodni bo to miejsce, z którego najłatwiej go ukraść. Podczas porządkowania nagrobków przed świętem zmarłych nie wolno zostawiać torby na  ławkach ani obok grobowca. A jeśli udajemy się na cmentarz tylko po to, by uprzątnąć grobowce swoich bliskich, najlepiej w ogóle nie zabierać ze sobą cennych rzeczy. Nie pozostawiajmy ich też w samochodach zaparkowanych w pobliżu cmentarzy. Staną się one łupem złodzieja, który przy okazji może też wybić szybę w samochodzie by się do nich dostać.

Jeżeli już musimy zabrać ze sobą dokumenty to nie nośmy w tym samym miejscu  zapisanych numerów PIN do kart bankomatowychW razie kradzieży złodziej nie tylko dysponuje skradzioną gotówką ale także ma możliwość wypłaty twoich  pieniędzy z bankomatu.

Okres przed Świętem Zmarłych to nie tylko zagrożenie ze strony złodziei. O swoje bezpieczeństwo musimy zadbać także na drogach.Piesi powinni korzystać z chodników, a w miejscach, w których ich nie ma - z pobocza. Należy też pamiętać o obowiązku korzystania po zmroku z elementów odblaskowych, które znacznie poprawiają naszą widoczność.


Kierujący pojazdami muszą w tym okresie wykazać się szczególną ostrożnością z uwagi na dużo większe natężenie ruchu zarówno kołowego jak i pieszych. Należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami, korzystaniu z pasów bezpieczeństwa oraz przewożeniu dzieci w fotelikach. Co najważniejsze – by nie wsiadać za kierownicę po alkoholu.

  • Gwiazda policyjna
Powrót na górę strony