Z DZIEĆMI O PRAWACH I OBOWIĄZKACH
Nasze dzieci są naszą przyszłością , każdy z nas jest tego świadomy. Dlatego też dla zwiększenia świadomości społeczeństwa a przede wszystkim rodziców oraz opiekunów prawnych ustanowiono dwa ważne dni chroniące prawa dzieci, jest to 19 listopada kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy , oraz 20 listopada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W związku z tak ważnymi datami również policjanci z Komendy Powiatowej policji w Jarocinie przeprowadzili spotkania z dziećmi i młodzieżą. Spotkania miały na celu zwiększenie świadomości nie tylko o prawach jakie dzieci mają ale również o obowiązkach które na nich nakładają przepisy obowiązujące na terenie polski , w tym Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej.
Należy zaznaczyć że, zarówno rodzice, opiekunowie prawni jak i nauczyciele powinni mieć świadomość, że prawa dziecka nie kolidują z prawami dorosłych, lecz się uzupełniają.
Policjanci odwiedzili Szkołę Podstawową w Chrzanie oraz Stęgoszy.
GŁÓWNE AKTY PRAWNE MÓWIĄCE O PRAWACH DZIECKA:
· Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe w dniu 2 kwietnia 1997 r., przyjęta przez Naród w referendum konstytucyjnym w dniu 25 maja 1997 r., podpisana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 16 lipca 1997 r. (Dz.U. 1997 nr 78 poz. 483)
· Konwencja o Prawach Dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 r. (Dz.U. 1991 nr 120 poz. 526)
· Europejska Konwencja o wykonywaniu praw dzieci, sporządzona w Strasburgu dnia 25 stycznia 1996 r. (Dz.U. 2000 nr 107 poz. 1128)
· Ustawa z dnia 6 stycznia 2000 r. o Rzeczniku Praw Dziecka. (Dz.U. 2000 nr 6 poz. 69)
PRAWA DZECKA:
♦ Prawa osobiste
· prawo do życia i rozwoju,
· prawo do tożsamości (nazwisko, imię, obywatelstwo, wiedza o własnym pochodzeniu),
· prawo do wolności, godności, szacunku, nietykalności osobistej,
· prawo do swobody myśli, sumienia i wyznania,
· prawo do wyrażania własnych poglądów i występowania w sprawach dziecka dotyczących, w postępowaniu administracyjnym i sądowym,
· prawo do wychowywania w rodzinie i kontaktów z rodzicami w przypadku rozłączenia z nimi,
· prawo do wolności od przemocy fizycznej i psychicznej,
· prawo nierekrutowania do wojska poniżej 15 roku życia.
♦ Prawa socjalne
· prawo do odpowiedniego standardu życia,
· prawo do ochrony zdrowia,
· prawo do zabezpieczenia socjalnego,
· prawo do wypoczynku i czasu wolnego.
♦ Prawa kulturalne
· prawo do nauki (bezpłatnej i obowiązkowej w zakresie szkoły podstawowej),
· prawo do korzystania z dóbr kultury,
· prawo do informacji,
· prawo do znajomości swoich praw.