Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO SENIORÓW

Data publikacji 18.09.2023

Koło Gospodyń Wiejskich w Dobieszczyźnie, to grupa bardzo aktywnych Pań. W piątek członkinie koła odwiedziła policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie, która przekazała uczestniczkom spotkania kilka dobrych rad, między innymi, jak ustrzec się przed oszustwem na tzw. wnuczka czy funkcjonariusza Policji oraz jak radzić sobie w internetowej przestrzeni i nie stać się ofiarą oszusta.

Pomimo, iż Panie spotykający się w ramach funkcjonującego w Dobieszczyźnie Koła Gospodyń Wiejskich czas spędzają bardzo aktywnie, znalazły też chwilę na spotkanie z policjantami.

Prelekcja przeprowadzona przez st. asp. Karinę Migalską - Cepa poświęcona była problematyce bezpieczeństwa osób starszych, a w szczególności oszustw na "wnuczka”, czy też „funkcjonariusza Policji”. Policjantka szczegółowo omówiła sposób działania sprawców, wskazała zagrożenia, uczuliła na co seniorzy winni zwracać uwagę, by nie stać się ofiarą oszustów oraz wskazała, co robić w przypadku, gdyby ktoś taki próbował ich oszukać.

Policjanci dużą cześć prelekcji poświęciłą bezpieczeństwu w cyberprzestrzeni, szczególnie podczas zakupów internetowych czy też obsługi poczty internetowej oraz konta w banku. Policjantka omówiła przykłady najczęściej popełnianych przestępstw za pośednictwem sieci internetowej. Uczestniczki spotkania dowiedziały się, co szczególnie powinno je zaniepokoić podczas konwersacji na różnego rodzaju komunukatorach, jakich danych nigdy nie należy podawać rozmócy przez telefon oraz za pośrednictwem poczty email. 

Policjantka omówiła również podstawowe zasady, jak zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą przestępstwa w życiu codziennym przypominając, by drzwi wejściowe do mieszkania zawsze były zamknięte na klucz, nawet gdy jesteśmy w domu. Gdy intruz się do niego dostanie, trudno się go pozbyć. Jeśli zawita do nas  akwizytor czy domokrążca, nie wpuszczajmy go do środka. Nagła wizyta inkasenta i to zupełnie nam nieznanego też powinna wzbudzić naszą czujność. Duża część spotkania poświęcona była bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Seniorzy bardzo aktywnie włączyli się do rozmowy, wykazywali spore zainteresowanie i dzielili się własnymi doświadczeniami. Nie brakowało także pytań, na które funkcjonariuszka starała się szczegółowo i wyczerpująco odpowiadać. 

Powrót na górę strony