Akt oskarżenia za znęcanie się nad psami
Aktem oskarżenia dla 54-letniej mieszkanki gminy Jaraczewo zakończyła się sprawa znęcania się przez nią nad swoimi psami. Kobieta przetrzymywała psy w warunkach skrajnego zaniedbania, z łańcuchami założonymi bezpośrednio na szyję. Właścicielka czworonogów może trafić do więzienia nawet na 3 lata.
We wrześniu br. policjanci udzielili asysty pracownikom Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Radlinie i miejscowego TOZ-u w odbiorze trzech psów jednej z mieszkanek gminy Jaraczewo. Widok jaki zastali na miejscu nie budził wątpliwości co do tego, że warunki w jakich żyły zwierzęta były karygodne.
Psy pozbawione były schronienia przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, w miejscu ich przebywania panował bałagan i znajdowały się ich odchody. W prowizorycznych miskach nie było ani jedzenia, ani wody. Ponadto zwierzęta przetrzymywane były cały czas na uwięzi. Łańcuchy, którymi były „zabezpieczone” założone zostały bezpośredni na szyję, co powodowało otarcia skóry. Jeden z psiaków futro miał tak sfilcowane i zabrudzone, że trzeba było je obciąć. Czworonogi zostały zabezpieczone w schronisku, a policjanci wszczęli w tej sprawie postępowanie dotyczące znęcania się nad zwierzętami.
Ostatecznie śledczy przedstawili kobiecie, 54-letniej mieszkance gminy Jaraczewo, zarzut znęcania się nad trzema psami, za który w myśl Ustawy o ochronie zwierząt, grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Sąd może też orzec przepadek zwierząt. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do Sądu w Jarocinie. Kobieta przyznała się do popełnienia przestępstwa.
Przypominamy, że zgodnie z art. 35 Ustawy o ochronie zwierząt:
1. Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art.6. wyłączenia zakazu zabijania zwierząt, zakaz znęcania się nad zwierzętami ust. 1, art. 33 zasady uśmiercania zwierząt lub art. 34 uśmiercanie zwierząt w ubojni ust. 1–4 podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
1a. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem.
2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 lub 1a działa ze szczególnym okrucieństwem
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
3. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a lub 2 sąd orzeka przepadek zwierzęcia, jeżeli sprawca jest jego właścicielem.
3a. Sąd może orzec tytułem środka karnego zakaz posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt w razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 lub 1a.
3b. Sąd orzeka tytułem środka karnego zakaz posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt w razie skazania za przestępstwo określone w ust. 2.
5. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a lub 2, sąd orzeka nawiązkę w wysokości od 1000 zł do 100 000 zł na wskazany cel związany z ochroną zwierząt.