Nietrzeźwi kierowcy wyeliminowani z ruchu
W ciągu zaledwie kilku godzin funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie zatrzymali dwóch kierowców jadących pod wpływem alkoholu. Zatrzymani mieli od niemal 2 do 3 promili alkoholu w organizmie. Amatorzy jazdy na podwójnym gazie mogą trafić do więzienia nawet na 2 lata.
Każdy, kto siada za kierownicę samochodu będąc pod wpływem alkoholu, stanowi zagrożenie w ruchu drogowym. Kierowcę, który tego alkoholu ma taką ilość, jak zatrzymani w miniony wtorek, można porównać do igrającego z życiem. I to nie tylko własnym, ale także z życiem osób, które w tym samym czasie korzystają z tych samych dróg.
Pomimo zaostrzonych przepisów wciąż nie brakuje osób, które siadają za kierownicą swoich pojazdów po tym, jak wcześniej pili alkohol. Jednak policjanci bezustannie prowadzą wyrywkowe kontrole stanu trzeźwości kierowców jeżdżących po drogach powiatu jarocińskiego i, dzięki właśnie takim działaniom, kolejni kierowcy „na podwójnym gazie„ zostają wyeliminowani z ruchu drogowego. Policjantom pomagają również inni kierowcy, którzy widząc jadący niezbyt równym torem pojazd, reagują. Wzywają służby bądź sami zatrzymują kierowców. Tak było też wczoraj.
Zatrzymanie pierwszego nietrzeźwego kierowcy miało miejsce po godz. 12.00 w Wilczyńcu. Mundurowi zostali wezwania do zdarzenia drogowego z udziałem pojazdu, który w niewyjaśnionych okolicznościach znalazł się w rowie. Policjanci na miejscu zastali częściowo wystający na jezdnię samochód marki Renault Scenic. Policjanci szybko odkryli powód nietypowego zakończenia podróży. Okazało się, że 41-letni kierowca ma w swoim organizmie 1,8 promila alkoholu. Pozbawionemu wyobraźni kierowcy zatrzymano prawo jazdy. Za popełnione przestępstwo grozi mu też kara pozbawienia wolności na okres do 2 lat.
Taka sama kara grozi 53-latkowi zatrzymanemu sześć godzin później w centrum Jarocina. Mężczyzna najpierw wzmocnił się alkoholem a następnie postanowił wybrać się samochodem na zakupy. Dziwne manewry wykonywane przez niego na drodze i parkingu zwróciły uwagę innego kierowcy, który doprowadził do zatrzymania się pojazdu a następnie zabrał kluczyki kierowcy i wezwał na miejsce policję. Jak wykazało urządzenie, organizm kierującego fiatem seicento został zasilony ponad 3 promilami alkoholu. Policjanci zatrzymali mężczyźnie uprawnienia do kierowania pojazdami. Sąd może orzec wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 3 do nawet 10 lat.
Zatrzymani kierujący za popełnione przestępstwa poniosą konsekwencje przed sądem, który może ich skazać na dwa lata pozbawienia wolności oraz orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 10 lat. Każdy kierowca, który został zatrzymany za jazdę po alkoholu, musi liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.