"Zatrzymaj się i żyj"
Kampania społeczna Bezpieczny przejazd "Zatrzymaj się i żyj!" trwa nieprzerwanie od 2005 roku. W ciągu dwunastu miesięcy 2013 r. na przejazdach kolejowo-drogowych w powiecie jarocińskim doszło do 2 wypadków oraz jednej kolizji, w których jedna osoba poniosła śmierć. Jarocińscy policjanci, jak co roku włączyli się w tę akcję.
Uczestnicy happeningu, uczniowie jarocińskich szkół oraz okoliczni mieszkańcy, którzy zgromadzili się na wyznaczonym przejeździe kolejowym, na początku obejrzeli pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej. Policjanci przy użyciu alkogogli pokazywali uczniom jak ograniczona jest spostrzegawczość gdy w organizmie człowieka są dwa promile alkoholu. Młodzież miała za zadanie wybranie nr 997 na telefonie tarczowym oraz przejście wzdłuż taśmy. Jak się okazało, te niby proste czynności, w stanie nietrzeźwości mogą sprawić nie lada problem.
O godz. 10.30 rozpoczęła się symulacja wypadku, a następnie pokaz służb ratowniczych, z których każda miała określone zdanie: ratowania osób przebywających w czasie zderzenia w samochodzie, zabezpieczenia miejsca wypadku, zbadania i zabezpieczenia śladów.
Z policyjnych statystyk wynika, że 98 % zdarzeń powstaje z winy kierujących samochodem, którzy nagminnie lekceważą znak STOP lub przejeżdżają tuż pod zamykającymi się zaporami.
Żeby wypadków na przejazdach było jak najmniej, kierowcy muszą respektować kilka zasad bezpiecznego przejazdu:
- upewnić się, czy nie zbliża się pociąg bądź inny pojazd szynowy,
- stosować się do znaków drogowych i sygnalizacji,
- nie przejeżdżać przez przejazd gdy rozpoczęło się opuszczanie rogatek lub podnoszenie się nie zakończyło,
- nie należy wjeżdżać na przejazd, jeżeli po drugiej jego stronie nie ma miejsca
do kontynuowania jazdy,
- w żadnym wypadku nie można wyprzedzać pojazdu na przejeździe kolejowym lub bezpośrednio przed nim.