Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
10 grudnia 1948 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Dokument ten, dostępny w ponad 500 językach, głosi niezbywalne prawa, jakie przysługują każdemu niezależnie od koloru skóry, religii, płci, języka, poglądów politycznych lub innych, pochodzenia narodowego lub społecznego, majątku, urodzenia czy innego statusu. Upamiętniając to wydarzenie, co roku 10 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.
Powszechna Deklaracja Praw Człowieka jest dokumentem, który wyznacza standardy współczesnego systemu międzynarodowej ochrony praw człowieka. Jest zbiorem fundamentalnych praw i wolności, które przysługują każdemu człowiekowi, niezależnie od jego pochodzenia, rasy, płci, narodowości, religii, przekonań czy statusu społecznego i nie można się ich zrzec. Prawa człowieka wynikają z przyrodzonej człowiekowi godności, którą nabywa się wraz z urodzeniem.
„Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw”
”Każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby”
to najważniejsze, ale nie jedyne wartości zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.
Czym są prawa człowieka?
Prawa człowieka to podstawowe normy przysługujące każdemu z nas. Wynikają one z samego faktu bycia człowiekiem, a ich źródłem jest godność ludzka. Prawa człowieka mają charakter:
powszechny - są takie same dla każdego człowieka, bez względu od wyznawanych przez niego wartości, poglądów czy religii;
przyrodzony - istnieją niezależnie od przepisów prawa czy woli władzy;
niezbywalny – nie można się ich zrzec i nikt nie może ich odebrać;
nienaruszalny - istnieją niezależnie od władzy i nie mogą być przez nią dowolnie regulowane;
naturalny – wynikają z racji godności człowieka, nie mogą być nadane lub odebrane;
niepodzielny - stanowią integralną i współzależną całość.
Prawa człowieka stanowią niezwykle ważny element właściwego funkcjonowania człowieka jako jednostki, ale także jako społeczeństwa i narodów. Poszanowanie praw człowieka i godności ludzkiej uważa się za podstawę wolności, sprawiedliwości i pokoju na świecie. Zdaniem Członków Zgromadzenia zawarte w Deklaracji wartości miały zapobiegać wojnom, eksterminacji i nienawiści do innego człowieka.
Prawa człowieka mogą być ograniczone, ale tylko w ściśle określonych sytuacjach. Ograniczenia te określane i zapisane są w różnego rodzaju dokumentach międzynarodowych lub konstytucjach poszczególnych państw. Prawami, których nie można ograniczyć w żadnym przypadku, żadnemu człowiekowi są prawo do wolności od tortur i wolność od niewolnictwa.
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka to święto osób, które na całym świecie zaangażowane są w działania na rzecz poszanowania praw i wolności człowieka.
W grudniu 2004 roku Polska Policja Polska Policja, w ramach respektowania praw międzynarodowych, przyjęła rozwiązania systemowe zmierzające do ustanowienia Policyjnej Sieci Pełnomocników ds. Ochrony Praw Człowieka.
Pełnomocnicy ustanowieni zostali w Komendzie Głównej Policji, Komendzie Stołecznej Policji, komendach wojewódzkich, komendach miejskich i powiatowych oraz w szkołach Policji. Osoby te w swojej codziennej służbie prowadzą działania związane z propagowaniem praw człowieka, ich przestrzeganiem i ochroną.