Konferencja „Wykluczenie społeczne osób z niepełnosprawnościami. Autyzm w szkole i społeczeństwie”
„Wykluczenie społeczne osób z niepełnosprawnościami. Autyzm w szkole i społeczeństwie”. To temat konferencji, która odbyła się wczoraj w Jarocińskim Centrum Edukacji i Kariery. Organizatorami przedsięwzięcia byli Komenda Powiatowa Policji w Jarocinie i Centrum Usług Społecznych w Jarocinie.
Zarówno wybór terminu jak i tematu konferencji nie były przypadkowe. 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, który ustanowiony został przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Spektrum autyzmu jest jedną z wielu niepełnosprawności, z którymi możemy spotkać się w życiu codziennym. Niestety Spektrum Autyzm dla wielu osób jest wciąż tematem zupełnie nieznanym.
Z uwagi na potrzebę podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu i uświadamiania kadrze pedagogicznej, młodym ludziom, rodzicom, instytucjom pomocowym jak zapobiegać wykluczeniom osób ze spectrum autyzmu z życia szkolnego i społecznego, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie wspólnie z Centrum Usług Społecznych w Jarocinie do udziału w konferencji zaprosili dyrektorów placówek oświatowych oraz pedagogów szkolnych ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych funkcjonujących na terenie powiatu jarocińskiego. Udział w przedsięwzięciu wzięli także uczniowie klasy III z przysposobieniem policyjno-prawnym z Zespołu szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie.
Wszystkich zgromadzonych na konferencji przywitali przedstawiciele organizatorów: Komendant Powiatowy Policji w Jarocinie mł. insp. Tomasz Mimier oraz Dyrektor CUS w Jarocinie Pan Igor Armon
Jako pierwsza spośród prelegentów głos zabrała Pani Marta Stanisławiak - pedagog specjalny, starszy trener samodzielności, terapeuta w Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Autyzmem ProFUTURO, która przy pomocy prezentacji multimedialnej przekazała zgromadzonym w sali czym jest autyzm i jak walczyć z wykluczeniem z grupy szkolnej osób w spektrum autyzmu.
W dalszej części konferencji podinsp. Dariusz Giersz - Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu ds. Ochrony Praw Człowieka omówił projekt pn. „Niebiesko – Niebiescy. Zmiana sytuacji osób ze spektrum autyzmu w relacji z Policją w sytuacji kryzysowej”.
„Dyskryminacja i nierówne traktowanie w kontekście niepełnosprawności” to temat wystąpienia nadkom. Kamila Sikorskiego - Zastępcy Pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu ds. Ochrony Praw Człowieka.
Tematyka konferencji doskonale wpisała się także w 20. rocznicę ustanowienia w Policji Systemu Ochrony Praw Człowieka.
Organizatorzy konferencji mają nadzieję, że przekazane uczestnikom informacje wpłyną na poziom świadomości społecznej o problemach z jakimi mierzą się osoby w spectrum autyzmu oraz o zagrożeniach związanych z wykluczeniem i dyskryminacją osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i obecność, a szczególne wyrazy podziękowania kierujemy do prelegentów, którzy podzielili się z nami i wszystkimi obecnymi na konferencji swoją wiedzą i doświadczeniem.
Agnieszka Zaworska