Aktualności

Nie daj się wciągnąć!

Data publikacji 12.08.2024

„Nie daj się wciągnąć! Powiedz „nie” dla ćpania!” - to nazwa kampanii profilaktyczno-edukacyjnej, która w tym tygodniu zostanie przeprowadzona na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie. Celem kampanii, realizowanej we współpracy z Gminą Jarocin, jest dotarcie do młodzieży by pokazać im jakie zło w życiu człowieka mogą wyrządzić środki psychoaktywne.

Najważniejszym celem kampanii jest zwiększenie świadomości młodzieży o zagrożeniach, związanych z zażywaniem narkotyków, dopalaczy, innych środków psychoaktywnych oraz o konsekwencjach ich zażywania i zachowania niezgodnego z prawem. Naszym celem jest także dotarcie do rodziców i opiekunów dzieci, którzy bardzo często nie zdają sobie sprawy z faktu, że ich dzieci mają kontakt z różnego rodzaju środkami psychoaktywnymi.

Dlaczego młodzi ludzie sięgają po środki odurzające? Przede wszystkim ze względu na ich szybkie działanie, które daje im tzw. „luz”. Jakie to są środki? Najczęściej marihuana i różnego rodzaju dopalacze, a ostatnio także silny lek przeciwbólowy i wykorzystywany w medycynie do wprowadzania chorych w stan śpiączki farmakologicznej - fenantyl. Przedawkowanie tego leku może doprowadzić do zatrzymania oddechu, a dalszej konsekwencji do śmierci osoby, która ten lek zażyła.

Co skłania młodzież do zakupu i zażywania tego typu używek? Bardzo często sięgają po nie osoby z niską samooceną, które chcą zaistnieć w danym środowisku. Zażywanie daje pozorne poczucie równości z tymi, do ktorych młodzież chce się upodobnić, pozorne poczucie wolności, a takze możliwość zaistnienia w różnego rodzaju grupach czy to subkulturowych, czy też rówieśniczych np. w szkole. Innym powodem mogą być problemy w domu, brak kontaktu z najbliższymi i poczucie braku zrozumienia problemów dzieci przez rodziców.

Niestety młodzi ludzie bądź to nie wiedzą, bądź zapominają o konsekwencjach, i to nie tylko prawnych, jakie niesie za sobą zażywanie środków psychoaktywnych i odurzających. Młodzi ludzie nie zdają sobie także sprawy, że narkotyki, dopalacze, a także leki mają wpływ na funkcjonowanie mózgu, mogą doprowadzić do jego uszkodzeń i, ze bardzo często skutkiem „ćpania” są stany lękowe prowadzące niejednokrotnie do depresji.


Jak rozpoznać, że dziecko zażyło środki odurzające:

- niewyraźna mowa

- nagłe zmiany w zachowaniu

- ślady po ukłuciach

- źrenice mogą być nadmiernie powiększone a białka przekrwione

Objawy uzależnienia to najczęściej:

- pojawiająca się bezsenność

- częste zapominanie

- nielogiczna komunikacja z innymi osobami

- halucynacje

- nieprzestrzeganie higieny osobistej i zobojętnienie na własny wygląd zewnętrzny

- szybkie popadanie w rozdrażnienie przechodzące w agresję

- pojawiające się problemy w nauce

Gdzie szukać pomocy? Jeżeli podejrzewasz, że bliska Ci osoba ma problem związany z narkotykami, skontaktuj się z poradnią leczenia uzależnień. Pełne informacje na temat pomocy osobom uzależnionym można otrzymać dzwoniąc na numer Ogólnopolskiego Telefonu Zaufania Narkotyki - 809 199 990. Pomoc znaleźć można takze w ośrodkach terapii uzależnień. W Jarocinie Ośrodek Terapii Uzależnień znjaduje się na ul. Zacisznej 1. Nr tel. 62 7471522


Przypominamy także, że posiadanie, udzielanie i sprzedawanie środków odurzających jest karane!!!

Art. 59. Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii

Udzielanie innej osobie środka odurzającego celem osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej

     1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, udziela innej osobie środka odurzającego, substancji psychotropowej lub nowej substancji psychoaktywnej, ułatwia użycie albo nakłania do użycia takiego środka lub substancji, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

     2. Jeżeli sprawca czynu, o którym mowa w ust. 1, udziela środka odurzającego, substancji psychotropowej lub nowej substancji psychoaktywnej małoletniemu, ułatwia użycie albo nakłania go do użycia takiego środka lub substancji, podlega karze pozbawienia wolności od lat 3 do 20.

     3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art. 62

Odpowiedzialność karna za nieuprawnione posiadanie środków odurzających lub substancji

1. Kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

2. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest znaczna ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 

Od początku 2024 r. do końca lipca policjanci z Jarocina wszczęli 32 postępowania z Ustawy o przeciwdzialaniu narkomanii, w których przedstawiono 62 zarzuty posiadania środków odurzających i 59 zarzutów ich udzielania. Zatrzymano 32 osoby w związku z przestępstwami narkotykowymi.


 

Powrót na górę strony