Kierowali z promilami, zostali zatrzymani
Dzięki czujnej i wzorowej postawie społeczeństwa dwóch kierowców, którzy jechali na podwójnym gazie, zostało wyeliminowanych z ruchu drogowego. Zatrzymane prawa jazdy, zarzuty kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości to tylko część konsekwencji, jakie poniosą nietrzeźwi kierowcy.
Coraz częściej zdarza się, że kierowcy nie pozostają obojętni na nieprawidłowe zachowania innych uczestników ruchu drogowego, w szczególności kierowców, którzy mogą być pod wpływem alkoholu. Efektem tego są kolejne zatrzymania osób, które kierowały swoimi pojazdami mając sporą dawkę alkoholu w swoim organizmie.
Do pierwszego zatrzymania doszło w minioną sobotę, 13 lipca ok. godz. 12.20 w Jarocinie po tym jak policjanci zostali poinformowani, że mężczyzna kierujący motorowerem jest najprawdopodobniej pod wpływem alkoholu. Mundurowi wymieniony pojazd marki Romet zauważyli na ul. Al. Niepodległości w Jarocinie. Kontrola stanu trzeźwości wykazała, że kierujący motorowerem, 53-letni mieszkaniec gminy Jarocin ma w swoim organizmie 2,54 promila alkoholu.
Zatrzymanie kolejnego nietrzeźwego kierowcy miało miejsce 14 lipca, kilkanaście minut po godzinie 20.00. Mężczyzna, który zauważył że jadący przed nim w kierunku Ruska samochód marki Kia Ceed ma problem w utrzymaniu toru jazdy na jednym pasie drogi, postanowił jechać za nim. W międzyczasie za pośrednictwem nr alarmowego przekazał informację o dziwnie zachowującym się kierowcy do dyżurnego KPP w Jarocinie. W Rusku na ul. Koźmińskiej kierujący Kią zjechał na parking. Kierowca drugiego samochodu także się zatrzymał i poszedł sprawdzić, czy mężczyzna z Kii nie potrzebuje pomocy. Gdy wyczuł woń alkoholu unoszącą się w pojeździe, postanowił zaczekać na przyjazd patrolu i dopilnować by nietrzeźwy kierowca nigdzie nie odjechał.
Wykonane przez policjantów na miejscu badanie stanu trzeźwości wykazało, że nieodpowiedzialny kierowca ma w sobie 3,7 promila. 43-latek za swoje bezmyślne i nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem.
Zatrzymane prawo jazdy to tylko część konsekwencji, jakich mogą spodziewać się nietrzeźwi kierowcy. Za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym grozi także kara pozbawienia wolności na okres do 2 lat. Sąd zobowiąże podejrzanych także do wpłaty świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie od 5 do 10 tys. zł.
Mimo wielu akcji informacyjnych na temat zagrożeń i konsekwencji jakie niesie ze sobą wsiadanie za kierownicę na podwójnym gazie, wielu kierowców pozostaje obojętnymi na ostrzeżenia ze strony Policji. Przykładem lekceważenia przepisów, zagrożenia i zupełnej bezmyślności są z całą pewnością kierowcy, którzy wyruszyli w podróż po wcześniejszym spożyciu alkoholu.
Policjanci kierują słowa podziękowania do obu mężczyzn, których postawa i zdecydowana reakcja pozwoliły wyeliminować kolejnych, stwarzających zagrożenie dla życia i zdrowia, kierowców z ruchu drogowego.