Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja „Stop przemocy rówieśniczej”

Data publikacji 12.01.2024

Wczoraj w Jarocińskim Ośrodku Kultury odbyła się, przygotowana przez Komendę Powiatową Policji w Jarocinie, konferencja pod hasłem „Stop przemocy rówieśniczej”. Konferencja skierowana była do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych z terenu gminy Jarocin.

Jak pokazują badania, średnio co trzecie dziecko w wieku szkolnym (zarówno wśród dzieci ze szkół podstawowych jak i ponadpodstawowych) doświadcza przemocy rówieśniczej. Niestety dzieci i młodzież czy będąc ofiarami czy też świadkami takiej przemocy bardzo rzadko mówią swoim bliskim czy też nauczycielom o jej przypadkach i nikomu nie zgłaszają problemu. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku ofiar, które ze swoim cierpieniem i obawami zamykają się w sobie i nie widzą możliwości uzyskania pomocy.

Jakie są formy przemocy stosowanej przez dzieci i młodzież?

- fizyczna, która objawia się poprzez bicie, szarpanie, popychanie, niszczenie rzeczy, zabieranie i wymuszanie pieniędzy, plucie, kopanie, zmuszanie do wykonywania poniżających, ośmieszających czynności, w tym również seksualnych

- słowna - przezywanie, ubliżanie, wyśmiewanie, grożenie, prowokowanie

- relacyjna czyli wykluczenie z grupy rówieśniczej np. w klasie, namawianie innych do takiego samego zachowania, rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat ofiary

- cyberprzemoc czyli nękanie, zastraszanie, ośmieszanie, umieszczanie lub rozpowszechnianie kompromitujących i ośmieszających treści takich jak zdjęcia i filmy w przestrzeni internetowej i na różnego rodzaju komunikatorach grupowych

O tym jak wygląda przemoc rówieśnicza, jak jej stosowanie wpływa na ofiarę, jakie konsekwencje prawne grożą nieletnim sprawcą przemocy mówili podczas konferencji zaproszeni prelegenci.

Mgr Elżbieta Chlebowska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jarocinie wygłosiła wykład pod tytułem „Przerwać sztafetę przemocy”. Agnieszka Wojciechowska (trener profilaktyki) z Wielkopolskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień i Przemocy mówiła o przemocy widzianej oczami dziecka. Nadkom Szymon Witczak z Wydziału Prewencji komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu w swoim wystąpieniu mówił o „Dwóch stronach sieci” pokazują dobre i złe strony surfowania w internecie.

Podczas konferencji młodzież zebrana w sali JOK-u mogła zobaczyć także przedstawienie pt. „Lalka” w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Woli książęcej. Młodzież w swoim autorskim wystąpieniu pokazała różnego rodzaju uzależnienia i ich wpływ na życie człowieka.

Konferencja, która skierowana była do uczniów z klas VII i VIII szkół podstawowych z terenu gminy Jarocin miała nie tylko pokazać młodzieży co to jest przemoc rówieśnicza, ale przede wszystkim uświadomić im, że milczenie jest złe. Prelegenci swoimi wystąpieniami zachęcali młodych słuchaczy do nie odwracania się od problemu, ale mówienie o nim, zarówno rodzicom jak i nauczycielom czy szkolnym pedagogom.

Na zakończenie spotkania wiceburmistrz Jarocina pan Bartosz Walczak poinformował zebranych w sali, że Gmina Jarocin ma w planach uruchomienie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Jarocin.


 


 


 

Powrót na górę strony