Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bez uprawnień za to z promilami

Data publikacji 04.05.2020

Najpierw bariera ochronna, potem rów, radiowóz, komenda i zarzuty. Tak zakończyła się podróż 18-letniego mieszkańca gminy Jarocin, który wybrał się na przejażdżkę samochodem nie posiadając uprawnień do kierowania. Miał za to w swoim organizmie ponad promil alkoholu.

O tym, że pijany za kierownicą to ogromne zagrożenie na drodze mówimy niemal codziennie. Informacje o tragicznych w skutkach wypadkach, spowodowanych przez pijanych kierowców dzień w dzień donoszą także media. Pomimo tego osób, które siadają za kierownica po tym, jak pili alkohol wciąż nie brakuje. Amatorów jazdy na podwójnym gazie z całą pewnością wyróżniają dwie cechy. Bezmyślność i nieodpowiedzialność. 

I właśnie taką całkowitą bezmyślnością wykazał się 18-latek, który pomimo iż nie posiada prawa jazdy, postanowił pojeździć sobie samochodem ojca. Zanim jednak wyruszył w podróż, wypił taką ilość alkoholu, że jego stężenie w alkoholu młodego mężczyzny wynosiło, w chwili badania wynosiło 1,26 promila.

Brak umiejętności i doświadczenia kierowcy plus promile doprowadziły do tego, że mężczyzna jadąc drogą krajową nr 12, stracił panowanie nad swoim pojazdem i uderzył w barierę oddzielającą jezdnię od pobocza. W wyniku uderzenia i odbicia się od bariery, VW Golf przejechał jezdnię i wpadł do rowu. 

Stojący w rowie samochód został zauważony przez innych kierowców, którzy zgłosili zdarzenie drogowe Policji. Mundurowi po przybyciu na miejsce zabezpieczyli teren zdarzenia oraz skontrolowali 18-latka. Gdy okazało się, że nie ma on uprawnień do kierowania i jest nietrzeźwy – został przewieziony do komendy. 

Zatrzymany kierujący za swoje bezmyślne zachowanie poniesie konsekwencje przed sądem. Za popełnienie przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 Kodeksu karnego, ustawa przewiduje karę grzywny, karę ograniczenia wolności lub karę pozbawienia wolności do lat 2, a ponadto wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd ma obowiązek orzec świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie niższej niż 5 000 zł. 18-latek odpowie także za kierowanie pojazdem mechanicznym nie posiadając do tego uprawnień oraz za stworzenie zagrożenia w ruchu drogowym

Powrót na górę strony