Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wypił, jechał, spowodował kolizję

Data publikacji 28.08.2018

O tym, że alkohol spowalnia reakcję i „rozmywa” wzrok wiadomo od dawna. Jednak 51-letni kierowca, który wsiadł za kierownicę mając ponad 2 promile, najwidoczniej o tym zapomniał. Mężczyzna nie zauważył znaku „ustąp pierwszeństwa” i zderzył się z innym pojazdem. Nieodpowiedzialny kierowca stracił prawo jazdy i usłyszy zarzuty popełnienia przestępstwa, za które grozi do 2 lat więzienia.

Kierowca, który siada za kierownicą samochodu już po nawet niewielkiej ilości alkoholu, ma problem z omijaniem przeszkód, koordynacją ruchów i nie jest w stanie prawidłowo ocenić odległości i szybkości. Alkohol powoduje ogólne otępienie, senność i spowolnienie reakcji. 2 promile to ograniczona możliwość oceny tego co się dzieje na drodze.

Przekonał się o tym osobiście 51-letni mężczyzna, który 27 sierpnia podróżował swoim Daewoo Tico po drogach Jarocina. Być może nadmiar alkoholu spowodował, że nie zważając na zagrożenie, wsiadł za kierownicę swojego pojazdu. Najprawdopodobniej to alkohol spowodował także, że w momencie dojeżdżania do skrzyżowania z drogą główną kierowca Tico nie zauważył znaku informującego o konieczności ustąpienia pierwszeństwa. 51-latek wjechał na nie w tym samym momencie co kierowca Hyundaia.

Jadący w kierunku ul. Wodnej samochód stał się przeszkodą nie do ominięcia. Zawartość alkoholu, którą wziął ze sobą na przejażdżkę siedzący za kierownicą Daewoo spowodowały, że jego podróż zakończyła się zderzeniem i poważnymi uszkodzeniami obu pojazdów. Na szczęście żadna z podróżujących osób nie odniosła poważnych obrażeń.

O zderzeniu samochodów poinformowany został dyżurny jarocińskiej komendy. Kilka minut później na drodze, gdzie doszło do zdarzenia,  zjawił się patrol ruchu drogowego.

Mundurowi od razu rozpoznali powód nietypowego zakończenia podróży przez mężczyznę. Silna woń alkoholu, problemy z utrzymaniem równowagi potwierdzały, że zadziałał alkohol, duża ilość alkoholu. Policjanci przeprowadzili badanie stanu trzeźwości 51-latka. Gdy na wyświetlaczu urządzenia do pomiaru ilości alkoholu pojawił się wynik 1,09 mg/l (2,3 promila alkoholu w organizmie), jasnym się stało, że przyczyną zdarzenia były promile, które mężczyzna ma w sobie i całkowity brak wyobraźni oraz rozsądku.

Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy. Zatrzymany usłyszy też zarzut kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Za to przestępstwo ustawa przewiduje karę grzywny, karę ograniczenia wolności lub karę pozbawienia wolności do lat 2, a ponadto wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata, oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Nieodpowiedzialny kierowca poniesie także odpowiedzialność za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym.

 

Powrót na górę strony