Wielopokoleniowa wizyta w jarocińskiej komendzie
Trzy pokolenia rodziny posterunkowego Jana Kamieniarczyka, przedwojennego policjanta, odwiedziły jarocińską komendę Policji. Były wspomnienia, pamiątkowe zdjęcia, spotkanie z policjantami i zwiedzanie jednostki.
W listopadzie Komendę Powiatowa Policji w Jarocinie odwiedzili wyjątkowi goście – rodzina Jana Kamieniarczyka, policjanta Polskiej Policji Państwowej.
Po przywitaniu gości przez Komendanta Powiatowego Policji w Jarocinie insp. Krzysztofa Rzepczyka, uczestnicy wizyty udali się do powstającej Sali Pamięci, by na okolicznościowej fototapecie, wśród wielu fotografii przedwojennych mundurowych, znaleźć zdjęcie swojego przodka, posterunkowego Jana Kamieniarczyka. Był to czas na wspomnienia i pamiątkowe zdjęcia.
Następnie goście zwiedzili jarocińską jednostkę. Zapoznali się między innymi z pracą technika kryminalistyki oraz zobaczyli strzelnicę, która szczególne zainteresowanie wzbudziła w najmłodszym pokoleniu zwiedzających.
Posterunkowy Jan Kamieniarczyk urodził się 24 marca 1882 roku w Łuszczanowie(gmina Jarocin). Jak większość przedwojennych policjant ów, on także zmuszony był do służby w wojsku niemieckim podczas I wojny światowej. Po ustaniu działań wojennych, 7 kwietnia 1920 roku wstąpiło Żandarmerii Krajowej. Po 3 miesiącach, 1 lipca 1920 r. rozpoczął służbę w Policji Państwowej. Niemal od samego początku związany z Policją Państwową woj. Pomorskiego. Służył w Toruniu, Sępolnie i Kamieniu Pomorskim. Mundur policyjną zdjął dopiero 30 czerwca 1936 roku w związku z całkowitą niezdolnością do służby z uwagi na zły stan zdrowia. Posterunkowy Jan Kamieniarczyk 28 marca 1929 roku odznaczony został Medalem Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości a 27 października 1938 r., już jako emerytowany posterunkowy, otrzymał Brązowy Medal za Długoletnią Służbę. Po przejściu na emeryturę Jan Kamieniarczyk wrócił do rodzinnego Łuszczanowa. Po wojnie ówczesne władze odmówiły mu przyznania policyjnej emerytury, więc podjął pracę jako nauczyciel w szkole średniej (obecny Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie). Po śmierci pochowany został na cmentarzu w Wilkowyi.
Komenda Powiatowa Policji w Jarocinie dziękuje wszystkim osobom, które przekazały nam zdjęcia, dokumenty i inne przedmioty związane z historią Polskiej Policji Państwowej, bez których niemożliwe byłoby wykonanie pamiątkowej fototapety.