Działania Bezpieczny autobus - "Razem Bezpieczniej" - KPP Jarocin

"Razem Bezpieczniej"

Działania Bezpieczny autobus

radiowoz_lid

 

     Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie spotkali się z uczniami z gminy Jaraczewo w ramach kampanii "Bezpieczny autobus". Akcja prowadzona jest wspólnie z Urzędem Gminy Jaraczewo.

 

 

    Komenda Powiatowa Policji w Jarocinie wraz z Urzędem Gminy Jaraczewo zorganizowała akcję "Bezpieczny autobus", której podstawowym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci dojeżdżających do szkół autokarami szkolnymi.

     Działania zostały przeprowadzone na początku września, kiedy to uczniowie wszystkich szkół z terenu gminy wrócili, po wakacyjnym wypoczynku, do nauki w szkołach. Policjanci zajmujący się profilaktyką społeczną oczekiwali na dzieci pod szkołami i, gdy wsiadły one do autobusu, sprawdzali, w jakich warunkach uczniowie są transportowani.

      Policjanci swoją uwagę skupiali przede wszystkim na ilości dzieci dojeżdżających autobusami, czy ilość osób nie przekracza dopuszczalnych norm, czyli czy każdy uczeń ma możliwość przejazdu siedząc w fotelu. Ponadto sprawdzali, czy wraz z dziećmi autobusem podróżuje także opiekun odpowiedzialny za ich bezpieczeństwo podczas podróży.

    Podczas przejazdu autokarem policjantka przypominała dzieciom o zasadach bezpiecznego podróżowania tego rodzaju środkiem komunikacji. Funkcjonariuszka tłumaczyła też, jak należy zachować się po wyjściu z autobusu, w szczególności wówczas, gdy dziecko musi przejść na drugą stronę jezdni.

     W ramach spotkań mundurowi tłumaczyli małym słuchaczom także, jak należy zachować się podczas poruszania się po drodze, zwłaszcza w miejscach, gdzie brak jest chodników oraz oświetlenia drogowego.

     Działania te były również okazją do patrolowania dróg prowadzących do szkół. Funkcjonariusze zwracali dzieciom uwagę, że pieszy idąc poboczem zawsze powinien znajdować się na lewej stronie drogi tak, by dobrze widzieć nadjeżdżający w naszym kierunku pojazd.
aut1
aut2
aut3
aut4