Dzielnicowi spotykają się z Seniorami - "Razem Bezpieczniej" - KPP Jarocin

"Razem Bezpieczniej"

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielnicowi spotykają się z Seniorami

Każde osiedle, wieś czy miasto boryka się ze swoimi problemami. W każdym takim miejscu występują różne rodzaje zagrożeń. Jakie to są zagrożenia i jak je rozwiązywać to tematy spotkań prowadzonych w ostatnim czasie przez dzielnicowych z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie.

Dom Dzienny Senior-Wigor, funkcjonujący w Jarocińskim Ośrodku Kultury, to miejsce aktywnych spotkań seniorów z gminy Jarocin. Wczoraj ich uczestników odwiedzili dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie. Kilka godzin później dzielnicowi spotkali się także z najstarszymi mieszkańcami Cielczy.

     Prelekcja przeprowadzona przez mundurowych poświęcona była problematyce bezpieczeństwa osób starszych, a w szczególności oszustw na "wnuczka”, czy też „funkcjonariusza Policji”. Policjanci szczegółowo omówili sposób działania sprawców, wskazali zagrożenia, uczulili, na co seniorzy winni zwracać uwagę, by nie stać się ofiarą oszustów oraz wskazali, co robić w przypadku, gdyby ktoś taki próbował ich oszukać.

    Policjanci przestrzegali także, przed próbami oszustw na  przedstawicieli NFZ. Przypominali, że przedstawiciele tej instytucji nigdy nie udają się mieszkań pacjentów, nie oferują też żadnych usług. Masaże, lecznicze środki czy sprzęt rehabilitacyjny jest zawsze zalecany przez lekarza, nie przez akwizytora.

    Policjanci radzili również, jak zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą przestępstwa. Przypominali, by drzwi wejściowe do mieszkania zawsze były zamknięte na klucz, nawet gdy jesteśmy w domu. Gdy intruz się do niego dostanie, trudno się go pozbyć. Jeśli zawita do nas  akwizytor czy domokrążca, nie wpuszczajmy go do środka. Nagła wizyta inkasenta i to zupełnie nam nieznanego też powinna wzbudzić naszą czujność.

Funkcjonariusze nie skupiali się jednak tylko na tych najbardziej znanych zagrożeniach. Dzielnicowy, który zgodnie z założeniami programu „Dzielnicowy Bliżej nas”, w sprawach związanych z bezpieczeństwem, dla mieszkańców swojego rejonu ma być osobą pierwszego kontaktu, musi wiedzieć, z jakimi problemami mieszkańcy borykają się najczęściej.

Mundurowi pytali zebranych gości między innymi o to, w jakich miejscach nie czują się oni bezpiecznie. Seniorzy bardzo aktywnie włączyli się do rozmowy, wykazywali spore zainteresowanie i dzielili się własnymi doświadczeniami. Nie brakowało także pytań, na które funkcjonariusze starali się szczegółowo i wyczerpująco odpowiadać.

Podczas spotkań dzielnicowi przypomnieli swoim gościom o funkcjonujących od ubiegłego roku dwóch narzędziach: MOJA KOMENDA - aplikacja ułatwiająca kontakt z dzielnicowymi oraz KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA – narzędzie do informowanie o zagrożeniach.

Na zakończenie spotkań policjanci rozdali swoim gościom ulotki informacyjne z najważniejszymi numerami telefonów oraz poradami, jak zachować się w sytuacji zagrożenia.