Przemoc w rodzinie

Nie odwracaj głowy. Jesteś świadkiem przemocy? Reaguj!

Każdy z nas może być przypadkowym świadkiem przemocy w rodzinie. Czy to słysząc przez ścianę, czy widząc agresora w akcji. I każdy z nas może pomóc ofierze przemocy w rodzinie.

W roku 2023 policjanci z KPP w Jarocinie założyli 152 Niebieskie Karty w rodzinach, w których istniało podejrzenie stosowania przemocy wobec najbliższych. 32 dochodzenia z artykułu 207 kk (fizyczne bądź psychiczne znęcanie się) zakończyły się skierowaniem aktu oskarżenia wobec sprawcy tego przestępstwa, a 2 postępowania zostały warunkowo umorzone. Dwukrotnie policjanci zastosowali procedurę „Nakaz – Zakaz”, w której sprawca przemocy otrzymał nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania wspólnie zajmowanego z ofiarą i zakaz zbliżania się do tego miejsca oraz swojej ofiary.

Przemoc domowa to nie tylko bicie, szarpanie czy rzucanie naczyniami w ofiarę. Równie bolesna jest forma przemocy psychicznej.

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie ( Dz. U. Nr 180 poz. 1493 ze zm.) przemoc w rodzinie to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób najbliższych, a także innych osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

Przemoc w rodzinie może przybierać różne formy:

- przemoc fizyczna - naruszanie nietykalności fizycznej poprzez: zachowania agresywne polegające na popychaniu, policzkowaniu, szarpaniu, kopaniu, duszeniu, biciu pięścią, ciskaniu w kogoś przedmiotami, użyciu broni, nieudzielaniu koniecznej pomocy itp.;

- przemoc psychiczna - naruszanie godności osobistej to: wyśmiewanie poglądów, opinii, religii, narzucanie własnych poglądów, stała krytyka, wmawianie choroby psychicznej, izolowanie, ograniczanie, domaganie się posłuszeństwa, odmawianie pożywienia, wyzywanie, stosowanie gróźb, kontrolowanie, używanie wulgarnych epitetów, upokarzanie itp.);

- przemoc seksualna - naruszenie intymności polega na: wymuszaniu pożycia seksualnego, wymuszaniu nieakceptowanych praktyk seksualnych, zmuszaniu do sadystycznych i upokarzających zachowań seksualnych, gwałty, demonstrowanie zazdrości, wyśmiewanie zachowań seksualnych, wyśmiewanie wyglądu, ciała itp.;

- przemoc ekonomiczna - naruszenie własności to między innymi odbieranie zarobionych pieniędzy, uniemożliwianie podjęcia pracy zarobkowej, nie zaspokajanie podstawowych materialnych potrzeb rodziny itp.; zaniedbanie - naruszenie obowiązku opieki ze strony osób bliskich polega na niezaspokajaniu podstawowych potrzeb fizycznych (wyżywienie, higiena, ubranie) i emocjonalnych (bezpieczeństwo, ochrona, opieka) słabszych członków rodziny, a więc zarówno dzieci, jak i osób starszych i niepełnosprawnych przez osoby za to odpowiedzialnej.

Kto może zgłosić przemoc w rodzinie?

Każdy. Zarówno osoba, która przemocy doświadcza jak i świadek przestępstwa.

Gdzie możesz znaleźć pomoc?
W każdej instytucji takiej jak policja, szkoła, ośrodek pomocy społecznej, ośrodek rozwiązywania problemów alkoholowych czy poradnia zdrowia możesz zgłosić przemoc i poprosić o założenie tzw. "Niebieskiej Karty". Karta taka zostanie przekazana do zespołu interdyscyplinarnego w Twojej gminie, gdzie na posiedzeniu grupy roboczej, na które zostaniesz zaproszony, zostanie ustalony plan pomocy dla Ciebie i Twojej rodziny. Cała procedura "Niebieskiej Karty" jest tajna - nie musisz się więc obawiać, że ktoś postronny dowie się tego, co powiedziałeś w zaufaniu.

Policja jest najczęściej pierwszą instytucją do której o pomoc zwracają się ofiary konfliktów rodzinnych. Natychmiastowa reakcja funkcjonariuszy nie raz zapobiegła tragediom w rodzinie.

Policja przypomina, że rozwiązywaniem kryzysów rodzinnych, małżeńskich, kryzysów jednostkowych wynikających z zaburzeń psychicznych, problemu alkoholizmu i innych uzależnień, a także związany z utratą bliskiej osoby, sytuacji żałoby, przemocy domowej zajmuje się Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Jarocinie.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej przyjmuje codziennie osoby potrzebujące pomocy i wsparcia w godzinach od 8.30 -15.30. Pomoc jest bezpłatna.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej

Jarocin ul. Dworcowa 2

tel. 62 505 46 06 w godz. 7.30-15.30, tel. kom. 509543109

e-mail pcpr@pcprjarocin.pl

Powrót na górę strony