Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą - Porady prewencyjne - KPP Jarocin

Porady prewencyjne

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą

gwiazda3

 

     Samochód pozostawiony na parkingu czy na wjeździe do posesji może niejednokrotnie stać się łatwym łupem dla złodziei aut i ich części. Policjanci przypominają, że można zmniejszyć ryzyko kradzieży, stosując się do  kilku praktycznych rad, jak nie stać się ofiarą złodziei samochodów i nie stracić swojego auta.

 

 

       Samochód to obecnie najbardziej popularny środek transportu i większość ludzi nie wyobraża sobie bez niego życia. Dla wielu osób kupno samochodu wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, często z zaciągniętymi na ten cel kredytami. Niestety, auta pozostawione na parkingach przy marketach, na osiedlach czy w pobliżu dworców kolejowych, są często smakowitym kąskiem dla amatorów cudzej własności. Złodziej potrzebuje niewiele czasu, by uruchomić auto i zniknąć. W marcu br. na terenie powiatu jarocińskiego łupem padły dwa samochody. Jeden pozostawiony na parkingu przy bloku, drugi na wjeździe do posesji. Przedstawiamy kilka porad utrudniających kradzież pojazdu, czy włamanie do niego. Im więcej dodatkowych przeszkód napotka na swej drodze złodziej, tym mniejszą ma szansę na kradzież.

W przypadku, gdy swój samochód pozostawiamy na czas zakupów czy odwiedzin u rodziny pamiętajmy, by:

- zamknąć dokładnie drzwi, okna oraz klapę bagażnika;
- jeśli samochód wyposażony jest w alarm, należy go uruchomić (robiąc dużo hałasu może odstraszyć złodzieja);
- nie pozostawiać wewnątrz, w widocznym miejscu żadnych rzeczy i przedmiotów, które mogą przyciągnąć uwagę potencjalnego włamywacza czyli torebek, plecaków, siatek z zakupami;
- wyjąć panel od radioodtwarzacza i zabrać go ze sobą;                                                                             - nigdy nie zostawiać dokumentów (szczególnie tych od pojazdu) w samochodzie - nie zostawiać kluczyków w stacyjce a klucze zapasowe trzymać w domu, w niewidocznym miejscu.


     By zmniejszyć ryzyko kradzieży, właściciel pojazdu w celu zaparkowania powinien wybrać przestrzeń oświetloną i uczęszczaną przez ludzi. Idealnym rozwiązaniem jest parking wyposażony w monitoring. Jeżeli parkujemy na posesji bądź w garażu, dobrze jest wyposażyć bramę w dodatkowe zabezpieczenie, np. kłódkę i zasuwę, które będzie dodatkowym utrudnieniem dla złodzieja.

     Pomimo użycia nawet najlepszych zabezpieczeń takich jak immobiliser, może się zdarzyć, że auto zostanie skradzione. Nie oznacza to jednak, że nie uda się go odzyskać. W takim przypadku bardzo pomocne będą nadajniki GPS i radiowe, które można zamontować w swoim samochodzie. Dzięki takiemu systemowi, operator jest w stanie w każdej chwili namierzyć skradziony pojazd i ustalić miejsce, w którym aktualnie się auto znajduje.