Z dziećmi i młodzieżą o bezpieczeństwie na drodze - Bezpieczna Szkoła - gimnazjum - KPP Jarocin

Bezpieczna Szkoła - gimnazjum

Z dziećmi i młodzieżą o bezpieczeństwie na drodze

Pierwsze miesiące nowego roku szkolnego to czas, gdy policjanci spotykają się z dziećmi. Mundurowi uczą najmłodszych, jak należy zadbać o swoje bezpieczeństwo zarówno na drodze, jak i podczas zabawy. W tym celu funkcjonariusze odwiedzili w środę uczniów ze szkoły w Sławoszewie.

W środę policjanci odwiedzili najmłodszych mieszkańców Sławoszewa, Kurcewa i Parzewa. W szkole do której dzieci uczęszczają, pojawili się by przekazać uczniom kilka praktycznych porad, jak być bezpiecznym. Mł. asp. Agnieszka Zaworska wspólnie z dzielnicowym asp. Jackiem Gargólem uczyli dzieci bezpiecznych zachowań na drodze i radzili, jak bezpiecznie bawić się w domu i na podwórzu oraz w świecie wirtualnym.

    Policjanci z jarocińskiej komendy najpierw spotkali się z uczniami klas I-III szkoły podstawowej, by porozmawiać z nimi o bezpieczeństwie, szczególnie w drodze do szkoły.  Z uwagi na to, iż duża część dzieci z tej placówki by do niej dotrzeć porusza się po drogach w terenie niezabudowanym, gdzie na niektórych odcinkach brak jest chodników oraz oświetlenia, podstawowym tematem poruszanym na spotkaniu, było bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dzieci mogły dowiedzieć się, że pieszy ubrany w kamizelkę odblaskową bądź wyposażony w inny element odblaskowy umieszczony w odpowiednim miejscu jest widoczny z odległości nawet 150 metrów. Daje to kierowcy czas na reakcję i ominięcie pieszego. Dzięki odblaskom bezpieczeństwo niechronionego uczestnika ruchu zwiększa się wielokrotnie.

     Innym poruszanym przez funkcjonariuszy tematem było zapinanie pasów bezpieczeństwa. W czasie zderzenia z innym samochodem siły oddziałujące na osobę są tak duże, że nie jest ona w stanie się przytrzymać. W efekcie takiego zderzenia pasażer bez pasów doznaje ciężkich obrażeń, bądź ginie uderzając w przednią szybę lub oparcie siedzenia. Policjanci namawiali przy tym, by to właśnie dzieci przypominały rodzicom o zapinaniu pasów bezpieczeństwa.

    Policjanci przypomnieli też dzieciom zasady jazdy na rowerze. Uczniowie biorący udział w spotkaniu nie posiadają jeszcze kart rowerowych, dlatego policjant przypomniał im o obowiązku jazdy chodnikiem i to tylko pod opieką osoby dorosłej. Nie zapomniał jednak wspomnieć też o zasadach kulturalnej jazdy i, że na chodniku pierwszeństwo ma zawsze pieszy. 

     Na zakończenie spotkania policjanci rozdali uczniom odblaskowe naklejki na rower, które maja zwiększyć bezpieczeństwo uczniów tej szkoły podczas poruszania się po drogach po zmroku.

Kolejne spotkanie przeznaczone było dla starszych dzieci, uczniów klas IV-VII. Podczas specjalnej lekcji policjanci, poza bezpieczeństwem w ruchu drogowym, domowili także zagrożenia związane z wirtualną zabawą i korzystaniem z Internetu. Innym poruszanym tematem była odpowiedzialność karna nieletnich.