Konkurs plastyczny o bezpieczeństwie rozstrzygnięty - Bezpieczna Szkoła - gimnazjum - KPP Jarocin

Bezpieczna Szkoła - gimnazjum

Konkurs plastyczny o bezpieczeństwie rozstrzygnięty

Kilkudziesięciu uczniów klas II z trzech szkól podstawowych wzięło udział w powiatowym etapie konkursu plastycznego pod hasłem „Bezpiecznie to wiedzieć, bezpiecznie to znać”. Sześć prac zostało wyróżnionych, najlepsza z nich weźmie udział w etapie wojewódzkim konkursu.

    „Bezpiecznie to wiedzieć, bezpiecznie to znać” jest programem edukacyjnym wielkopolskiej Policji, skierowanym do uczniów klas I-III szkół podstawowych. W ramach tego programu, dzięki współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i Banku Zachodniego WBK, uczniowie kilkunastu szkół spotkali się z przedstawicielami banki i Policji na specjalnie przygotowanych zajęciach.

    W czasie tych spotkań dzieci uczyły się bezpiecznych zachowań zarówno w szkole, na drodze jak i w domu podczas zabawy. Nowością była nauka najmłodszych bezpieczeństwa finansowego. Uczniowie dowiedzieli się, co to znaczy oszczędzać, czym jest konto bankowe jak i dbać o bezpieczeństwo swoich pieniędzy. Mimo młodego wieku, dzieci dostając np. kieszonkowe, zaczynają uczyć się rozsądnie gospodarować swoimi niewielkimi, ale jakże dla nich ważnymi, środkami finansowymi.

    Organizatorzy cyklu szkoleń uznali, że nauka to nie tylko prelekcje, że dzieci szybciej uczą się poprzez pracę twórczą, gdzie zmuszone są do samodzielnego myślenia. Uczniowie klas II szkół biorących udział w programie zostali zaproszeni do udziału w konkursie plastycznym. Tematem pracy było bezpieczeństwo widziane oczami dzieci. Konkurs odbywa się dwuetapowo: na poziomie powiatowym i wojewódzkim.

    Jak się okazało, wyobraźnia uczniów ma ogromne pokłady. Do komendy Powiatowej Policji w Jarocinie napłynęło kilkadziesiąt prac. Każda z nich inna i wyjątkowa. Policjanci i pracownicy BZ WBK mieli ogromny problem z wybraniem prac najciekawszych i najdokładniej ukazujących szeroko rozumiane bezpieczeństwo.

    Ostatecznie wybrano 6 najciekawszych prac: Zuzanny Woźniczka i Adama Jankowskiego ze Szkoły Podstawowej w Cielczy, Sebastiana Kałmuckiego i Amelii Minty ze Szkoły Podstawowej w Prusach oraz Franciszka Sarbinowskiego i Kacpra Buta ze szkoły Podstawowej w Komorzu. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowała się praca Zuzanny Woźniczka.