Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zarzut dla myśliwego za zastrzelenie psa

Data publikacji 19.02.2016

kopia_bron2

 

     Zarzut zabicia psa usłyszał 41-letni myśliwy z powiatu średzkiego, który w miniony poniedziałek zastrzelił psa. Zastrzelił, bo jak tłumaczył, pies płoszył zwierzynę. Myśliwemu grozi kara dwóch lat więzienia.

 

    Do zdarzenia doszło w poniedziałek w gminie Żerków, w godzinach południowych. Policjanci z Jarocina informację o zdarzeniu otrzymali 17 lutego. Właściciel zastrzelonego psa oznajmił, że słyszał strzały a potem widział jak nieznany mu mężczyzna wrzuca zwierzę do bagażnika samochodu i odjeżdża.

    Sprawą zajęli się policjanci. Wykonane w tej sprawie czynności wykazały, że do psa strzelano z broni myśliwskiej. Funkcjonariusze szybko ustalili sprawcę, który strzelał do zwierzęcia.   Okazał się nim 41-letni myśliwy z powiatu średzkiego. Mężczyzna strzelał z własnej strzelby myśliwskiej.

    Kryminalni zatrzymali myśliwego podejrzewanego o zabicie psa 18 lutego. Zarekwirowali również broń myśliwską oraz amunicję należącą do podejrzanego. Sprawca przyznał się, że strzelał do psa, biegającego w pobliżu lasu.

     Myśliwy usłyszał zarzut uśmiercenia psa. Za to przestępstwo grozi mu do dwóch lat więzienia i przepadek przedmiotów służących do popełnienia przestępstwa. W sytuacji, kiedy myśliwy zostanie skazany prawomocnym wyrokiem, grozi mu też wykluczenie z Polskiego Związku Łowieckiego.

Art. 35. Ustawy o ochronie zwierząt


1. Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 ust. 1, art. 33 lub art. 34 ust. 1–4 podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.


4. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a lub 2, sąd może orzec wobec sprawcy zakaz wykonywania określonego zawodu, prowadzenia określonej działalności lub wykonywania czynności wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie, a także może orzec przepadek narzędzi lub przedmiotów służących do popełnienia przestępstwa oraz przedmiotów pochodzących z przestępstwa.


5. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a lub 2, sąd może orzec nawiązkę 
w wysokości od 500 zł do 100.000 zł
na cel związany z ochroną zwierząt, wskazany przez sąd.

Powrót na górę strony