Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

18 października Europejskim Dniem Walki z Handlem Ludźmi

Data publikacji 15.10.2015

handel-ludzmi

 

     Handel ludźmi to nazwa przestępczego procederu, będącego współczesną formą niewolnictwa . Jest przestępstwem polegającym na wykorzystaniu drugiego człowieka do przymusowej pracy, żebractwa, prostytucji, popełniania przestępstw.


 

Handel ludźmi godzi w godność i wolność ludzi. Często w tym celu używana jest przemoc fizyczna i psychiczna. Ofiarą handlu ludźmi może stać się każdy, także w Polsce.

Na skutek nowelizacji Kodeksu karnego, która weszła w życie w dniu 8 września 2010 roku, do Kodeksu karnego została wprowadzona definicja legalna handlu ludźmi. Za handel ludźmi mogą być uznane:

- werbowanie (nakłanianie, zjednywanie, zaciąganie),

- transport (przemieszczanie, przewożenie z zastosowaniem środków komunikacji),

- dostarczanie (umieszczanie w innym miejscu),

- przekazywanie (powierzanie, dawanie w celu dysponowania),

- przechowywanie (zatrzymywanie w jednym miejscu, przetrzymywanie w ukryciu)

- lub przyjmowanie osoby (zatrzymywanie przekazanej osoby).

Wymienione wyżej czynności są przestępstwem jeżeli zostały zrealizowane z zastosowaniem:

  • przemocy lub groźby bezprawnej,
  • uprowadzenia,
  • podstępu,
  • wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,
  • nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności,
  • udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą.

Przestępstwo handlu ludźmi jest w Polsce zagrożone karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3. Z uwagi na wysoki stopień społecznej szkodliwości czynu karalne jest również przygotowanie do popełnienia tego przestępstwa (czyn zagrożony karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5).

Policja podejmuje działania, których celem jest wzrost efektywności w ujawnianiu zarówno procederu handlu ludźmi jak i jej ofiar, celem niesienia skutecznej pomocy przez wyspecjalizowane instytucje publiczne.

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi upubliczniono, utworzoną w Wydziale do Walki z Handlem Ludźmi BSK KGP, skrzynkę e-mailową: handelludzmibsk@policja.gov.pl. Dzięki niej będzie można przesłać Policji informacje o wszelkich przejawach handlu ludźmi, co pozwoli m.in. zapobiec kolejnym ludzkim tragediom. Dodatkowo utworzono specjalny numer infolinii: 664 974 934 – będzie ona obsługiwana przez policjantów Wydziału dw. z Handlem Ludźmi BSK KGP. Dzwoniąc pod ten numer, będzie można przekazać informacje dotyczące zarówno handlu ludźmi, jaki i pedofilii czy pornografii dziecięcej. Infolinia ta będzie również wykorzystywana do kontaktów z organizacjami pozarządowymi, co pozwoli na jak najszybsze zapewnienie ofiarom handlu ludźmi właściwej pomocy.

 

1970026-na-poziomie-krajowym-polska-policja

 



 

Powrót na górę strony