Aktualności

BEZPIECZNE WAKACJE Z POLICJĄ

Data publikacji 20.06.2023

W ramach prowadzonych działań „Bezpieczne Wakacje”, policjanci z Jarocina tuż przed zakończeniem roku szkolnego, prowadzą akcję informacyjną na temat bezpieczeństwa podczas wakacji i nad wodą, skierowaną do dzieci i młodzieży. Mundurowi spotykają się z uczniami szkół, by promować bezpieczny wypoczynek.

Jarocińscy policjanci niemal codziennie spotykają się z najmłodszymi mieszkańcami powiatu. Wczoraj policjanci gościli u uczniów klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Jaraczewie.

W trosce o bezpieczeństwo dzieci podczas wypoczynku, asp. Karina Migalska - Cepa tłumaczyła, jak należy zachowywać się nad wodą, w jaki sposób bronić się przed agresywnym psem prezentując postawę „na żółwia”, oraz przypomniała najważniejsze zasady bycia uczestnikiem ruchu drogowego. Zorganizowane przedsięwzięcie ma na celu uświadomienie młodym ludziom wakacyjnych zagrożeń oraz kształtowanie w nich postaw pozwalających tych niebezpieczeństw unikać. Dzieci wykazały się bardzo dużą wiedzą, potrafiły wskazać kolory flag, pozwalające na kąpiel, potrafiły określić, w jakich miejscach i w jakich warunkach korzystanie ze zbiorników wodnych jest dozwolone.

Wakacje to czas, kiedy dzieci i młodzież są szczególnie narażone na zagrożenia związane z bezpieczeństwem, a działania jarocińskich policjantów pod hasłem „Bezpieczne Wakacje” pozwalają uświadomić to również najmłodszym.

Jak pokazują policyjne statystyki, wakacje obfitują w ilość wypadków, które mają miejsce nad wodą. Niestety większość z tych zdarzeń jest zdarzeniami śmiertelnymi. Giną ludzie w różnym wieku i w różnych miejscach. Powody są różne - korzystanie z kąpieli w miejscach do tego nie przeznaczonych, nieznanych oraz nieodpowiedzialne zachowanie kąpiących się. Najważniejszym punktem spotkanie było więc przekazanie dzieciom informacji o tym co to jest „czarny punkt” nad wodą, w jakich warunkach można bezpiecznie korzystać ze zbiorników wodnych, co należy zrobić zanim wejdzie się do wody oraz jak należy zachować się w przypadku zagubienia się na plaży. Zasad bezpiecznego korzystania z kąpielisk jest wiele i policjanci będą o nich przypominać przez cały czas trwania wakacji.

Mundurowi wiedząc, jak bogata potrafi być dziecięca wyobraźnia, i jak rzadko dzieci zdają sobie konsekwencje z własnych zachowań, postanowili nie tylko przestrzegać, ale przede wszystkim edukować dzieci pod kątem przewidywania tego, co może być później. Spotkania z uczestnikami półkolonii i obozów wypoczynkowych prowadzone są na zasadzie rozmowy i zabawy. Policjanci zachęcają dzieci do współpracy  i zastanowienia się, czym może zakończyć się np. nieostrożna zabawa nad wodą, czy zbyt długie przebywanie na słońcu. Wciągnięte w rozmowę dzieci bardzo chętnie podają przykłady nieodpowiedzialnej kąpieli. Szukają odpowiedzi na to, czym może zakończyć się wejście bardzo rozgrzanej osoby do zimnej wody, czy pływanie na materacu bez nadzoru osoby dorosłej.

 

Powrót na górę strony