Akt oskarżenia i 19 zarzutów dla włamywaczy - Aktualności - KPP Jarocin

Aktualności

Akt oskarżenia i 19 zarzutów dla włamywaczy

Data publikacji 10.12.2019

Kilkanaście zarzutów związanych z włamaniami do domów oraz kradzieży to efekt kilkumiesięcznej pracy jarocińskich policjantów z Wydziału Kryminalnego. Policjanci odzyskali większość rzeczy pochodzących z przestępstw, zabezpieczyli tez pieniądze i mienie na poczet przyszłych kar. Akt oskarżenia przeciwko dwóm włamywaczom trafił do prokuratury.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie, pod koniec ubiegłego roku, przyjęli zawiadomienie o kradzieży z włamaniem do domu jednorodzinnego na terenie Jarocina. Sprawcy wyłamali okno tarasowe a po wejściu do wnętrza budynku, skradli z niego biżuterię i portfel. Łupem przestępców padła także ustawiona przed domem choinka.

Sprawą zajęli się funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego miejscowej komendy. Efektem ich żmudnej pracy było ustalenie pojazdu, którym poruszali się sprawcy, jego prawdziwych danych a w następstwie osoby, która w tym czasie użytkowała pojazd. Po nitce do kłębka i wynikiem działań operacyjnych było zatrzymanie dwóch młodych mężczyzn, podejrzewanych o dokonanie tych przestępstw. Obaj zostali zatrzymaniu w marcu br. w miejscach swojego pobytu. Obaj nie kryli zdziwienia, gdy policjanci zapukali do ich drzwi.

Zatrzymani przez policjantów mężczyźni to 33-letni mieszkaniec gminy Żerków i 31-latek z gminy Miłosław. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Jarocinie 31-latek został tymczasowo aresztowany a wobec 33-latka zastosowano środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru.

Zatrzymanie obu sprawców nie zakończyło toczącego się postępowania w sprawie włamania. Podczas przeszukań śledczy znaleźli przedmioty pochodzące z, jak się okazało, innych włamań. Policjanci docierali do innych pokrzywdzonych i ustalali kolejne miejsca, w których nieproszonymi gośćmi byli obaj zatrzymani. Ustalono, że mężczyźni dokonali łącznie 19 włamań a ich łupem padły przedmioty oraz pieniądze o łącznej wartości ponad 180 tys. zł.

Zebrany w tej sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie dwóm podejrzanym łącznie 19 zarzutów dokonania kradzieży z włamaniem do domów jednorodzinnych, kradzieży mienia i kradzieży dokumentów oraz paserstwa.

Za przestępstwo kradzieży z włamaniem grozi kara pozbawienia wolności na okres do lat 10. 31-latek może jednak spędzić w więzieniu nawet 15 lat, gdyż przestępstw które mu się zarzuca, dopuścił się w warunkach recydywy. Odzyskane przez mundurowych przedmioty wróciły do swoich prawowitych właścicieli.