Policyjny pościg za pijanym kierowcą - Aktualności - KPP Jarocin

Aktualności

Policyjny pościg za pijanym kierowcą

Data publikacji 03.12.2019

Nawet na 5 lat może trafić do więzienia mężczyzna, który zignorował policyjne sygnały nakazujące zatrzymanie się do kontroli drogowej. Jego ucieczka skumulowała także wykroczenia a motywowana była tym, że kierował z promilami. Grozi mu do 5 lat więzienia.

Źle rozpoczął się nowy miesiąc dla obywatela Ukrainy zamieszkującego od dłuższego już czasu na terenie powiatu jarocińskiego. W niedzielne popołudnie mężczyzna jechał Fordem Transitem droga krajową nr 12 w Jaraczewie. W tym samym miejscu nadzór nad ruchem drogowym pełnili policjanci z jarocińskiego Zespołu Ruchu Drogowego.

Mundurowi podjęli próbę zatrzymania jadącego całą szerokością drogi pojazdu. Jednak jego kierowca zachował się tak, jakby nie widział umundurowanych policjantów, przejechał obok nich gwałtownie przyspieszając. Takie zachowanie wzbudziło podejrzenia policjantów, że kierujący może być pod wpływem alkoholu.

Policjanci ruszyli w pościg za oddalającym się samochodem. Mężczyzna chcąc uniemożliwić wyprzedzenie swojego auta przez radiowóz, zajeżdżał funkcjonariuszom drogę. Mundurowi zdołali jednak wyprzedzić uciekiniera w Wojciechowie tuż za przejazdem kolejowym i blokując mu drogę, zmusili do zatrzymania.

Przypuszczenia mundurowych, że jedzie on „na podwójnym gazie” potwierdziły się.  Badanie przeprowadzone na zawartość alkoholu wykazało, że kierowca ma go w swoim organizmie prawie 2,4 promila.

Kierowanie w stanie nietrzeźwości i ucieczka przed oznakowanym patrolem Policji to nie jedyne co 28-latek miał w tym momencie na swoim koncie. Mężczyzna siadając za kierownicą nie nie miał przy sobie uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Podczas wykonywania czynności z zatrzymanym mundurowi ustalili także, że obecnie w jarocińskim sądzie rozpatrywane są dwa inne postępowania przeciwko obywatelowi Ukrainy, dotyczące również kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości.

Tym razem mężczyzna usłyszy dwa zarzuty. Kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości oraz niezatrzymanie się do policyjnej kontroli i ucieczkę. Każdy przypadek ucieczki przed policją to zagrożenie karą od 3 miesięcy nawet do 5 lat więzienia. Dodatkowo sąd może nałożyć bezwzględny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów na okres do 15 lat. Mężczyzna poniesie także odpowiedzialność za popełnione w trakcie ucieczki wykroczenia oraz jazdę bez wymaganych dokumentów.