Kryształowe Gwiazdy – wyróżnienie za ratowanie życia - Aktualności - KPP Jarocin

Aktualności

Kryształowe Gwiazdy – wyróżnienie za ratowanie życia

Data publikacji 29.11.2019

Po raz piętnasty wręczono „Kryształowe Gwiazdy” policjantom i policjantkom, którzy uratowali ludzkie życie. Wśród tegorocznych laureatów tego prestiżowego wyróżnienia znaleźli się także policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie. Nagrody ufundowane zostały przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu i Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego.

„Kryształowa Gwiazda”  to szczególne wyróżnienie dla funkcjonariuszy, którzy swoją postawą udowodnili, czym są dla każdego policjanta słowa roty ślubowania. Ta prestiżowa nagroda, wręczana  policjantom z Wielkopolski, jest wyrazem uznania dla tych funkcjonariuszy, którzy w trakcie codziennej służby lub poza nią, często narażając siebie, przyczynili się do uratowania ludzkiego życia, bądź też ich działania przyniosły wyraźną poprawę losu drugiego człowieka.

Od 2004 roku Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu razem z Zarządem Wojewódzkim NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego wyróżnia w ten sposób  policjantów – bohaterów.  Przez piętnaście lat wręczono 772 „Kryształowe Gwiazdy”. To 772 ocalone życia, tyleż samo historii ludzkich dramatów i zdarzeń, w których policjanci bez wahania ruszyli na pomoc. Ogromna liczba laureatów pokazuje, że niesienie pomocy drugiemu człowiekowi, często z narażeniem własnego życia, jest w policyjnej służbie niemalże codziennością.

Tegoroczna, piętnasta już, uroczysta gala wręczenia „Kryształowych Gwiazd” odbyła się 28 listopada br. w Pałacu Działyńskich w Poznaniu.  Wśród obecnych na uroczystości nie zabrakło Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Piotra Mąki wraz z Zastępcami – insp. Romanem Kusterem, insp. Rafałem Pawłowskim oraz insp. Konradem Chmielewskim.

Wielkopolskim policjantom i policjantkom, w tak ważnym dniu towarzyszyli zaproszeni goście na czele z panem Łukaszem Mikołajczykiem Wojewodą Wielkopolskim, który w swoim wystąpieniu pogratulował wyróżnionym bohaterskiej postawy i odwagi oraz podziękował za ofiarnie pełnioną służbę na rzecz mieszkańców całego województwa.

W gronie zaproszonych gości obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych oraz służb mundurowych, urzędów i instytucji na co dzień współpracujących z wielkopolską Policją, a także przełożeni wyróżnionych policjantów.

Gratulacje i podziękowania wyróżnionym złożył także Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Piotr Mąka oraz szef policyjnego związku zawodowego w Wielkopolsce podinsp. Andrzej Szary.

Na tegorocznej gali „Kryształowe Gwiazdy” trafiły do rąk 69 policjantów i policjantek. Spośród tego grona 11 policjantów otrzymało „Kryształowe Gwiazdy ze wstęgą” , co świadczy o tym, że uratowali ludzkie życie już po raz kolejny.

Wśród wyróżnionych byli także policjanci z Jarocina. Czworo z nich otrzymało to wyróżnienie po raz drugi.

Mł. asp. Tomasz Woelke w listopadzie 2018 rokubrał udział w akcji poszukiwawczej za zaginioną kobietą w kompleksie leśnym. W drugim dniu poszukiwań odnalazł ją oraz udzielił jej pomocy. Ponadto wraz z kolegami asp. Marcinem Andrzejewskim, asp. Piotrem Bielawskim, mł. asp. Marcinem Kozłowskim, st. asp. Bartoszem Szymkowiakiem, asp. Pawłem Kaczmarkiem i st. asp. Nikodemem Hojakiem w maju 2019 roku, będąc po służbie, z wnętrza płonącego budynku wyprowadzili osoby, w tym dwoje małych dzieci oraz wezwali na miejsce służby ratunkowe.

St. post. Martyna Ignasiak w marcu 2019 roku, po zakończonej służbie, bezpiecznie wyprowadziła, z objętego pożarem, budynku dwie starsze osoby.


 

 • Policjanci wyróżnieni Kryształową Gwiazdą #1
  Policjanci wyróżnieni Kryształową Gwiazdą #1
 • Policjanci wyróżnieni Kryształową Gwiazdą #2
  Policjanci wyróżnieni Kryształową Gwiazdą #2
 • Policjanci wyróżnieni Kryształową Gwiazdą #3
  Policjanci wyróżnieni Kryształową Gwiazdą #3
 • Policjanci wyróżnieni Kryształową Gwiazdą #4
  Policjanci wyróżnieni Kryształową Gwiazdą #4