Uciekał przed policją, odpowie przed sądem - Aktualności - KPP Jarocin

Aktualności

Uciekał przed policją, odpowie przed sądem

Data publikacji 19.11.2019

Nawet na 5 lat może trafić do więzienia 28-latek, który zignorował policyjne sygnały nakazujące zatrzymanie się do kontroli drogowej. Mężczyzna uciekając przed patrolem popełnił nie tylko to przestępstwo. Jego ucieczka skumulowała także wykroczenia a motywowana była tym, że kierował z promilami.

To miała być zwyczajna kontrola drogowa kierowcy a zakończyła się jednak kilkukilometrowym pościgiem.

W miniony czwartek (14 listopada) ok. godz. 8.20, policjanci z Jarocina, pełniący nadzór nad ruchem przy ulicy Wolności w Golinie pokazali kierującemu samochodem marki Honda Accord znak zobowiązujący do zatrzymania się. Sygnały te jednak zostały przez kierowcę zignorowane.

Kierujący przyspieszył i zaczął oddalać się od radiowozu. Policjanci natychmiast podjęli pościg za niezdyscyplinowanym kierowcą. Pomimo iż funkcjonariusze używali sygnałów świetlnych i dźwiękowych, kierowca nadal zupełnie nie reagował. Mężczyzna uciekał przed goniącym go radiowozem w kierunku Potarzycy. W pewnym momencie uciekinier skręcił w teren leśny i tam j dalej uciekał duktem. Po kilku minutach policjanci udaremnili jednak jego ucieczkę.

Podczas rozmowy z kierowcą – 28 letnim mieszkańcem gminy Jaraczewo, mundurowi zauważyli, że zachowuje się on nienaturalnie. Sprawdzili więc, za pomocą urządzenia do badania stanu trzeźwości, czy przypadkiem nie spożywał on alkoholu. Okazało się, że mężczyzna ma go w swoim organizmie dość dużo, bo ponad 2 promile.

W sprawie niezatrzymania się do kontroli kryminalni wszczęli przeciwko mężczyźnie postępowanie karne. Kierowca usłyszy zarzut z artykułu 178 b kodeksu karnego. Odpowie też za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. O jego dalszym losie zadecyduje sąd w Jarocinie. Z całą pewnością przez co najmniej trzy lata nie będzie mógł siedzieć za kierownicą, gdyż na minimum taki okres zostanie mu zatrzymane prawo jazdy.

Manewry wykonywane przez kierowców, którzy nie zatrzymali się do kontroli i podjęli ucieczkę, mogą być bardzo niebezpieczne dla innych użytkowników drogi i doprowadzić do tragedii. Zwłaszcza gdy uciekinier jest dodatkowo pod wpływem alkoholu. Grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Kierowca musi też liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15.