Kierowcy pomogli ująć nietrzeźwego za kółkiem - Aktualności - KPP Jarocin

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kierowcy pomogli ująć nietrzeźwego za kółkiem

Data publikacji 03.01.2018

W miniony piątek na drogach powiatu jarocińskiego policjanci przeprowadzili działania pod nazwą ,,Alkohol - Narkotyki”. Mundurowi, podczas kontroli drogowych, sprawdzili trzeźwość blisko 500 kierowców. Jeden z kontrolowanych kierujących jechał na „podwójnym gazie”.

Mimo nagłaśniania akcji w środkach masowego przekazu, systematycznych akcji policyjnych, na drogach nadal pojawiają się nieodpowiedzialni kierowcy, którzy decydują się na jazdę po alkoholu.

Podczas działań policjanci przebadali na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu blisko 500 siedzących za kierownicą pojazdów mechanicznych. Jeden z nich był nietrzeźwy.

Mężczyzna, 39-letni mieszkaniec gminy Jarocin do kontroli drogowej zatrzymany został w miejscowości Kotlin. Do zatrzymanie nieodpowiedzialnego kierowcy przyczynili się dwaj kierowcy samochodów ciężarowych, którzy zauważyli, że samochód renault kangoo jedzie całą szerokością jezdni. Zmusili oni kierowcę tego pojazdu do zatrzymania się i wezwali na miejsce patrol Policji. Badanie wykazało, że siedzący za kierownicą renault to skrajnie nieodpowiedzialna osoba. Jadąc krajową 11 mężczyzna miał w sobie ponad 2,2 promila alkoholu.

Jego podroż zakończyła się wizytą w komendzie oraz utratą prawa jazdy. Czeka go jeszcze rozprawa sądowa. Zgodnie z prawem grozi mu za to kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Ponadto za jazdę na „podwójnym gazie” sąd może orzec wobec niego także utratę uprawnień do kierowania na okres od 3 do 10 lat.

Policjanci dziękują kierowcą, którzy przyczynili się do wyeliminowania tego kierowcy z ruchu drogowego i apelują do osób, o zdecydowana reakcję gdy widzą, że za  kierownicę wsiada osoba nietrzeźwa. Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Pijani kierowcy to śmiertelne zagrożenie na drogach!

Nietrzeźwy kierowca na drodze to zagrożenie dla niego samego oraz życia i zdrowia innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli podejrzewamy, że kierowca jest pijany, poinformujmy o tym Policję.

Mundurowi zapowiadają, że takie działania będą przeprowadzone coraz częściej na drogach całego powiatu. Kierowcy muszą się liczyć z tym, że w każdej chwili mogą być zatrzymany do kontroli stanu trzeźwości. Prowadzone przez policjantów działania zostały bardzo dobrze odebrane przez uczestników ruchu drogowego.

Policjanci apelują do kierowców o rozsądek i rozwagę. Jeżeli nie mamy pewności co do stanu swojej trzeźwości, nie wsiadajmy za kierownicę! By kierowcy sami mogli sobie sprawdzić, czy w ich organizmie jest jeszcze alkohol, mundurowi wręczali właścicielom pojazdów jednorazowe alko testy przekazane przez WORD w Kaliszu.