Dwóch nietrzeźwych za jedną kierownicą - Aktualności - KPP Jarocin

Aktualności

Dwóch nietrzeźwych za jedną kierownicą

Data publikacji 25.09.2017

Dwóch nietrzeźwych mężczyzn podróżowało jednym autem. Gdy pierwszy kierowca się zmęczył, na fotelu za kierownica usiadł pasażer. Pojechali dalej. Oboje mieli ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Jeden z nich nie miał uprawnień do kierowania. Teraz oboje odpowiedzą przed sądem.

Sytuacja miała miejsce 18 września kilkanaście minut po godzinie 12.00. O „nietypowej” jeździe kierowców volkswagena golfa, policjantów z Jarocina, poinformował mieszkaniec tejże gminy. Zgłaszający zauważył jak na jednej z ulic Jarocina pojazd, którym poruszali się mężczyźni, ma problem z zawróceniem. Podczas kontynuacji swojej podróży kierujący golfem jechał całą szerokością jezdni zahaczając o krawężniki.

W pewnym momencie zgłaszający zauważył jak pasażer podtrzymując kierowcę pomaga mu usiąść w fotelu pasażera a sam siada na miejscu kierowcy i odjeżdża.  Chwilę później pojazd ponownie się zatrzymał a na wskazane miejsce przybył patrol Policji.

Jak się okazało autem podróżowali 39 i 33-letni mężczyźni  oraz ich znajoma. W chwili zatrzymania za kierownicą samochodu siedział 39-latek z gminy Żerków. Jednak podczas przesłuchania świadków okazało się, że na miejscu tym siedział dopiero od kilku minut. Wcześniej  kierownicę w swoich rękach miał 33-letni mieszkaniec gminy Jarocin. Obaj mężczyźni wyglądali na kompletnie pijanych, mieli problemy z poruszaniem się i wymową. Jak wykazało przeprowadzone na miejscu badanie stanu trzeźwości, mężczyźni mieli w swoim organizmie od 3,3 do 3,4 promila alkoholu.

Podczas sprawdzania nieodpowiedzialnych kierujących w systemach policjanci ustalili, że mieszkaniec gminy Żerków nie posiada uprawnień do kierowania. Teraz za swoje zachowanie obaj odpowiedzą przed sądem. Grożą im kary do 2 lat więzienia. Ponadto sąd obligatoryjnie nałoży na nich kary pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych. Młodszy z mężczyzn musi liczyć się także z utratą uprawnień do kierowania nawet na okres 10 lat.

W ciągu minionych trzech dni jarocińscy mundurowi zatrzymali łącznie 3 osoby, które kierowały pojazdami mechanicznymi w stanie nietrzeźwości. Zawartość alkoholu jaką mieli w sobie wahała się w przedziale od 1 do 2 promili.

W piątek policjanci zostali wezwani do Wojciechowa, gdzie pijanemu kierowcy motoroweru dalszą jazdę uniemożliwił inny mężczyzna. Widząc, że motorowerzysta wjechał do rowu, chciał udzielić mu pomocy. Gdy wyczuł woń alkoholu od kierującego, wezwał policję. Badanie przeprowadzone na miejscu przez patrol wykazało, że 42-letni mieszkaniec gminy Jaraczewo ma 1,9 promila alkoholu.

Równie dużym brakiem wyobraźni popisał się mieszkaniec gminy Jarocin, którym jechał krajową „11”swoim citroenem C3 będąc w stanie nietrzeźwości i to w dodatku z nadmierną prędkością. Podczas kontroli okazało się, że 33-letni mężczyzna ma w sobie ponad promil alkoholu, nie ma natomiast przy sobie uprawnień do kierowania. 

Dzień później policjanci na ulicy Al. Niepodległości w Jarocinie zatrzymali do kontroli kierowcę forda fiesty. Gdy mężczyzna otworzył drzwi swojego pojazdu, jasnym się stało, że ma on na swoim sumieniu jazdę pod wpływem alkoholu. Jak wykazało przeprowadzone badanie stanu trzeźwości, po sporej ilości alkoholu, ponieważ mężczyzna miał go w swoim organizmie niemal promil. Policjanci zatrzymali kierującemu uprawnienia do kierowania i uniemożliwili dalsza podróż.

Policjanci dziękują osobom, które przyczyniły się do zatrzymania nietrzeźwych kierowców za spostrzegawczość i reakcję.