Zarzuty dla pirata internetowego - Aktualności - KPP Jarocin

Aktualności

Zarzuty dla pirata internetowego

Data publikacji 31.05.2017

Policjanci z Zespołu dw. z Przestępczością Gospodarczą KPP w Jarocinie wraz z funkcjonariuszami Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Poznaniu zatrzymali 24-latka z gminy Jarocin. Mężczyzna oferował do sprzedaży pirackie oprogramowanie. Grozi mu za to kara więzienia.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu ustalili, że na terenie gminy Jarocin nieustalona osoba, za pośrednictwem internetowego portalu aukcyjnego, oferuje do sprzedaży oprogramowanie  stosowane w nawigacjach samochodowych. Uwagę funkcjonariuszy zwróciła wyjątkowo niska cena za jaką oprogramowanie było wystawione na aukcji.

Ustalenia kryminalnych i przedstawiciela firmy, która jest właścicielem oryginalnego oprogramowania doprowadziły do zatrzymania młodego mężczyzny, 24-letniego mieszkańca gminy Jarocin, który  bez uprawnień pobrał i instalował jako oryginalny cudzy utwór jakim jest oprogramowanie nawigacyjne.

Mężczyzna został zatrzymany 26 maja i przewieziony do jarocińskiej komendy. Tam policjanci z Zespołu dw. z Przestępczością Gospodarczą  przedstawili mu  zarzuty z Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.  24-latek przyznał się do popełnienia przestępstwa i złożył stosowne wyjaśniania.

Straty spowodowane przez zatrzymanego szacuje się na kwotę blisko 7,5 tys. złotych. Za  rozpowszechnianie cudzego utworu i sprzedawanie go jako oryginalny, jako  bez zgody jego autora, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.