Stop pijanym na drodze

Nietrzeźwi kierowcy wyeliminowani z ruchu

W czasie minionego weekendu funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie zatrzymali dwóch kierowców jadących pod wpływem alkoholu. Zatrzymani mieli od 1,6 do 1,8 promili alkoholu w organizmie. Kierowcy mogą trafić do więzienia nawet na 2 lata.

     Pomimo zaostrzonych przepisów wciąż nie brakuje osób, które siadają za kierownicą swoich pojazdów po tym, jak wcześniej pili alkohol. Jednak policjanci bezustannie prowadzą wyrywkowe kontrole stanu trzeźwości kierowców jeżdżących po drogach powiatu jarocińskiego i, dzięki właśnie takim działaniom, kolejni kierowcy „na podwójnym gazie„ zostali wyeliminowani z ruchu drogowego w miniony weekend.

   Zatrzymanie pierwszego nietrzeźwego kierowcy miało miejsce 10 lutego o godz. 15.55 w Witaszycach. Wtedy to policjanci zatrzymali do kontroli drogowej motorower marki Leike. Kierowcę dwukołowca, mieszkańca gminy Kotlin poddano badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Okazało się, że kierował on swoim pojazdem mając 1,65 promila alkoholu w organizmie. Za swój nieodpowiedzialny wyczyn motorowerzysta odpowie przed sądem. Za jazdę z promilami grozi mu kara do 2 lat więzienia. 

     Taka sama kara grozi 39-letniej kobiecie, zatrzymanej dzień później  w centrum Jarocina. Uwagę policjantów zwrócił fakt, iż siedząca za kierownicą opla zefira niezastosowana się do znaku „zakaz skrętu w lewo”. Gdy policjanci zatrzymali pojazd a kierowca otworzył drzwi, jasnym się stało, że nie tylko wykroczenie ma na swoim sumieniu kobieta kierująca samochodem.  Jak wykazało urządzenie, organizm kierującej samochodem osobowym został zasilony blisko 2 promilami alkoholu. Policjanci zatrzymali kobiecie uprawnienia do kierowania pojazdami. Sąd może orzec wobec niej zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 3 do nawet 10 lat.

            Zatrzymani kierujący za popełnione przestępstwa poniosą konsekwencje przed sądem, który może ich skazać na dwa lata pozbawienia wolności oraz orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 10 lat. Każdy kierowca, który został zatrzymany za jazdę po alkoholu, musi liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys.  złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys.  złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys.  złotych.

 

Powrót na górę strony