Nietrzeźwi kierujący wyeliminowani z ruchu - Stop pijanym na drodze - KPP Jarocin

Stop pijanym na drodze

Nietrzeźwi kierujący wyeliminowani z ruchu

W czasie minionego weekendu funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie zatrzymali trzech kierowców jadących pod wpływem alkoholu. Zatrzymani mieli od 2 do ponad 3 promili alkoholu w organizmie. Kierowcy mogą trafić do więzienia nawet na 2 lata.

     Pomimo zaostrzonych przepisów wciąż nie brakuje osób, które siadają za kierownicą swoich pojazdów po tym, jak wcześniej pili alkohol. Jednak policjanci bezustannie prowadzą wyrywkowe kontrole stanu trzeźwości kierowców jeżdżących po drogach powiatu jarocińskiego i, dzięki właśnie takim działaniom, kolejni kierowcy „na podwójnym gazie„ zostali wyeliminowani z ruchu drogowego w miniony weekend.

   Zatrzymanie pierwszego nietrzeźwego kierowcy miało miejsce 3 czerwca o godz. 23.30 na krajowej 11 w Jarocinie. Wtedy to policjanci zatrzymali do kontroli drogowej motorower marki Romet. Kierowcę dwukołowca, mieszkańca gminy Jarocin poddano badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Okazało się, że kierował on swoim pojazdem mając 1,7 promila alkoholu w organizmie. Za swój nieodpowiedzialny wyczyn motorowerzysta odpowie przed sądem. Za jazdę z promilami grozi mu kara do 2 lat więzienia. 

     Taka sama kara grozi 36-letniemu mężczyźnie, zatrzymanemu dzień później  w centrum Jarocina. Jak wykazało urządzenie, organizm kierującego samochodem osobowym marki Volkswagen Vento  został zasilony niemal 2 promilami alkoholu. Policjanci zatrzymali mężczyźnie uprawnienia do kierowania pojazdami. Sąd może orzec wobec nietrzeźwego kierowcy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 3 do nawet 10 lat.

            Kilka godzin później, w Golinie na ul. Zakrzewskiej policjanci uniemożliwili dalszą podróż kolejnemu motorowerzyście z promilami. 32-letniemu mieszkańcowi powiatu pleszewskiego urządzenie do pomiaru zawartości alkoholu wykazało 1 promil.

      Zatrzymani kierujący za popełnione przestępstwa poniosą konsekwencje przed sądem, który może ich skazać na dwa lata pozbawienia wolności oraz orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 10 lat. Każdy kierowca, który został zatrzymany za jazdę po alkoholu, musi liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys.  złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys.  złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys.  złotych.