Zatrzymani za jazdę z promilami - Stop pijanym na drodze - KPP Jarocin

Stop pijanym na drodze

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani za jazdę z promilami

Zatrzymane prawa jazdy, pięciu kierowców pod wpływem alkoholu, dwie kolizje i zatrzymany poszukiwany. To wynik nieodpowiedzialnego zachowania amatorów jazdy na podwójnym gazie i policyjnych kontroli przeprowadzonych podczas świątecznego weekendu.

Miniony weekend był weekendem świątecznym, co wiązało się ze wzmożonymi kontrolami, szczególnie kierowców. Policjanci prowadząc kontrole sprawdzali m.in. czy kierujący przewożąc pasażerów robią to zgodnie z obowiązującymi przepisami. Mundurowi sprawdzali także prędkość z jaką poruszają się kierowcy oraz sprawdzali ich stan trzeźwości. Dzięki temu, w ciągu świątecznego weekendu wyeliminowanych z ruchu drogowego zostało pięciu kierowców, którzy usiedli za kierownicą będąc na podwójnym gazie.

      Pierwszym z zatrzymanych pod wpływem alkoholu był 35-letni mieszkaniec gminy Jarocin, który został zatrzymany do kontroli o godz. 11.00 w wigilię Bożego Narodzenia w Tarcach. Mężczyzna kierował motorowerem mając  w swoim organizmie ponad 1 promil alkoholu. Za popełnione przestępstwo mężczyzna może trafić do więzienia nawet na 2 lata.

 Kilka godzin później w Panience, policjanci podjęli kontrolę samochodu marki BMW, którym kierował mieszkaniec powiatu średzkiego. Okazało się, że mężczyzna postanowił wybrać się w podróż będąc pod wpływem alkoholu. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, że nieodpowiedzialny kierowca ma w sobie ponad 2 promile alkoholu. Ponadto 20-latek nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

     Kolejnym kierowcą, który wybrał się na przejażdżkę z promilami był 25-letni mieszkaniec gminy Jarocin. Mężczyzna został zatrzymany 25 grudnia w Jarocinie na krajowej „11” po tym, jak jego Mazda zderzyła się z latarnią uliczną. Mężczyzna nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i wpadł w poślizg a promile, które miał w sobie, z pewnością nie ułatwiły mu podjętych manewrów. Przeprowadzone na miejscu badanie stanu trzeźwości wykazało, że kierując samochodem miał prawie promil alkoholu w organizmie. Ponadto policjanci ustalili, że 25-latek jest osobą poszukiwaną. Mundurowi zatrzymali kierowcy prawo jazdy a on sam trafił do komendy w Jarocinie, skąd zostanie przewieziony do Zakładu Karnego.

    Kilkanaście godzin później, w Jarocinie, mundurowali zakończyli podróż samochodem marki Fiat Bravo 50-latka z gminy Września, który usiadł za kierownicą swojego pojazdu z promilami. Miał ich w sobie 1,9.

Wieczorem, w drugim dniu świąt, policjanci zostali wezwani na miejsce zdarzenia drogowego w Brzostowie. Jak wynikało z informacji, doszło tam do dachowania Opla Corsy. Podczas wykonywania czynności na miejscu kolizji i rozmowy z kierującym, 44-letnim mieszkańcem gminy Jarocin,   mundurowi zaczęli podejrzewać, ze może on być pod wpływem alkoholu. Ich podejrzenia potwierdziło przeprowadzone na miejscu badanie na zawartość alkoholu. Wykazało ono, że mężczyzna ma w sobie ponad 1,5 promila alkoholu. Ponadto 44-latek nie posiada uprawnień do kierowania

Policjanci apelują do wszystkich kierowców o rozwagę. Utrata prawa jazdy, grzywna i wyrok więzienia to konsekwencje z jakimi muszą liczyć się kierowcy siadający za kierownice po alkoholu.

    Eliminowanie nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego z ulic to jedno z podstawowych zadań funkcjonariuszy i każdy kierowca musi liczyć się z tym, że policjanci sprawdzą jego stan trzeźwości.