„Zapnij pasy – żyj dłużej” - Bezpieczne drogi - KPP Jarocin

Bezpieczne drogi

„Zapnij pasy – żyj dłużej”

Policjanci z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie na drogach powiatu jarocińskiego przeprowadzili wczoraj działania kontrolno-prewencyjne o kryptonimie „Pasy”.

Działania „Pasy” mają na celu  ukształtowanie właściwych postaw wśród podróżujących samochodami. Funkcjonariusze podczas działań kontrolowali, czy kierujący oraz pasażerowie stosują się do obowiązku jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa. Policjanci zwracali również uwagę czy dzieci przewożone są zgodnie z obowiązującymi przepisami w urządzeniach przeznaczonych do tego celu.

Należy pamiętać, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący samochodem, który nie stosuje się do obowiązku jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości 100 zł. i 2 punktami karnymi. Jeżeli bez zapiętych pasów pojedzie pasażer pojazdu, wówczas karę ponosi zarówno kierowca jak i pasażer. W takiej sytuacji mandat wynosi również 100 zł. W przypadku kiedy kierowca będzie przewoził w pojeździe dziecko niezgodnie z przepisami może liczyć się z grzywną w wysokości 150 zł. i 6 punktami karnymi.

 W trakcie działań policjanci stwierdzili ogółem 29 przypadków naruszeń prawa, w tym 17 dotyczących niekorzystania z pasów bezpieczeństwa przez kierujących.

W ramach działań policjanci wręczali kierowcom zawieszki zapachowe z napisem „Zapnij pasy żyj dłużej”, mające przypominać o obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa ufundowane przez WORD w Kaliszu.