Przekroczył prędkość - stracił prawo jazdy - Bezpieczne drogi - KPP Jarocin

Bezpieczne drogi

Przekroczył prędkość - stracił prawo jazdy

Przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym było powodem zatrzymania uprawnień do kierowania 27-letniemu mężczyźnie. Pomimo wielu apeli i tragicznych wypadków, amatorów niebezpiecznej jazdy nadal nie brakuje.

W dniu 18.05.2017 r. o godz. 05:20 w miejscowości Golina funkcjonariusze  z Jarocina zauważyli poruszający się ze znaczną prędkością pojazd marki Volkswagen Touran. Samochód jechał drogą krajową nr 15 w kierunku Jarocina. Po dokonaniu pomiaru prędkości okazało się, że kierujący dwukrotnie przekroczył dozwoloną prędkość i przemieszczał się mając na liczniku 102 km/h w miejscu gdzie dopuszczalna prędkość wynosiła 50 km/h.  

Za powyższe wykroczenie kierujący, 27-letni mieszkaniec powiatu świdnickiego, został ukarany mandatem karnym a na jego konto wpłynęło 10 punktów karnych. Ponadto, 27-latkowi zatrzymano uprawnienia do kierowania pojazdami. Prawo jazdy zostanie przesłane do właściwego starosty, który w formie decyzji administracyjnej zatrzyma ten dokument na 3 miesiące.

Przypominamy że od 18 maja 2015 r. obowiązują nowe przepisy zaostrzające sankcje wobec kierujących pojazdami. Między innymi w ustawie o kierujących pojazdami dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h). W praktyce, ujawnienie takiego czynu będzie skutkowało zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który w formie decyzji administracyjnej zatrzyma ten dokument na 3 miesiące. Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy a kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnień do kierowania pojazdami. Przywrócenie prawa jazdy zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.

                Policjanci przestrzegają, że prędkość, z jaką jadą kierujący samochodami, będzie pod szczególna ich kontrolą. To właśnie nadmierna prędkość jest przyczyną największej ilości kolizji i wypadków drogowych.