Policyjne spotkania z dziećmi - Z Pyrkiem bezpieczniej - KPP Jarocin

Z Pyrkiem bezpieczniej

Policyjne spotkania z dziećmi

kt0

 

     Pierwsze miesiące nowego roku szkolnego to czas, gdy policjanci spotykają się z dziećmi. Mundurowi uczą najmłodszych, jak należy zadbać o swoje bezpieczeństwo zarówno na drodze, jak i podczas zabawy. W tym celu funkcjonariusze odwiedzili w minionym tygodniu przedszkole w Kotlinie oraz uczniów ze szkoły w Prusach.

 

 

    W minioną środę policjanci odwiedzili najmłodszych mieszkańców gminy Kotlin w miejscowym przedszkolu, by przekazać dzieciom kilka praktycznych porad, jak być bezpiecznym. Policjantka z Zespołu Dzielnicowych poprzez wspólną zabawę uczyła dzieci bezpiecznych zachowań na drodze i radziła, jak bezpiecznie bawić się w domu i na podwórzu.

   W spotkaniu z maluszkami udział wzięła także maskotka wielkopolskiej policji, sierżant Pyrek, który dzieciom podobał się najbardziej. Na zakończenie spotkania wszyscy jego uczestnicy otrzymali od Pyrka odblaski, które mają zwiększyć bezpieczeństwo dzieci na drodze.

   Dzień później, 8 października  policjanci z jarocińskiej komendy spotkali się z uczniami klas I-III Szkoły Podstawowej w Prusach, by porozmawiać z nimi o bezpieczeństwie, szczególnie w drodze do szkoły. Policjanci skupili się przede wszystkim na właściwym poruszaniu się po drogach.

    Z uwagi na to, iż duża część dzieci z tej placówki by do niej dotrzeć porusza się po drogach w terenie niezabudowanym, gdzie na niektórych odcinkach brak jest chodników oraz oświetlenia, podstawowym tematem poruszanym na spotkaniu, było bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dzieci mogły dowiedzieć się, że pieszy ubrany w kamizelkę odblaskową bądź wyposażony w inny element odblaskowy umieszczony w odpowiednim miejscu jest widoczny z odległości nawet 150 metrów. Daje to kierowcy czas na reakcję i ominięcie pieszego. Dzięki odblaskom bezpieczeństwo niechronionego uczestnika ruchu zwiększa się wielokrotnie.

     Innym poruszanym przez funkcjonariuszy tematem było zapinanie pasów bezpieczeństwa. W czasie zderzenia z innym samochodem siły oddziałujące na osobę są tak duże, że nie jest ona w stanie się przytrzymać. W efekcie takiego zderzenia pasażer bez pasów doznaje ciężkich obrażeń, bądź ginie uderzając w przednią szybę lub oparcie siedzenia. Policjanci namawiali przy tym, by to właśnie dzieci przypominały rodzicom o zapinaniu pasów bezpieczeństwa.

    Policjanci przypomnieli też dzieciom zasady jazdy na rowerze. Uczniowie biorący udział w spotkaniu nie posiadają jeszcze kart rowerowych, dlatego policjant przypomniał im o obowiązku jazdy chodnikiem i to tylko pod opieką osoby dorosłej. Nie zapomniał jednak wspomnieć też o zasadach kulturalnej jazdy i , że na chodniku pierwszeństwo ma zawsze pieszy. 


     Na zakończenie spotkania policjanci rozdali maluchom odblaskowe zawieszki, które maja zwiększyć bezpieczeństwo uczniów tej szkoły podczas poruszania się po drogach po zmroku.

kt2

kt1
kt3