O bezpieczeństwie z dziećmi i rodzicami - Z Pyrkiem bezpieczniej - KPP Jarocin

Z Pyrkiem bezpieczniej

O bezpieczeństwie z dziećmi i rodzicami

Pierwsze miesiące nowego roku szkolnego to czas, gdy policjanci spotykają się z dziećmi. Mundurowi uczą najmłodszych, jak należy zadbać o swoje bezpieczeństwo zarówno na drodze, jak i podczas zabawy. W tym celu funkcjonariusze odwiedzili w minionym tygodniu dzieci ze szkoły w Kotlinie oraz przedszkola w Mieszkowie.

W minioną środę policjanci odwiedzili najmłodszych mieszkańców Mieszkowa - przedszkolaków, by przekazać dzieciom kilka praktycznych porad, jak być bezpiecznym. Policjantka zajmująca się profilaktyką poprzez wspólną zabawę uczyła dzieci bezpiecznych zachowań na drodze i radziła, jak bezpiecznie bawić się w domu i na podwórzu.

Tego samego dnia  policjantka spotkała się z uczniami klas I Szkoły Podstawowej w Kotlinie, by porozmawiać z nimi o bezpieczeństwie, szczególnie w drodze do szkoły. Funkcjonariuszka skupiła się przede wszystkim na właściwym poruszaniu się po drogach.

    Z uwagi na to, iż duża część dzieci, by dotrzeć do szkoły bądź przedszkola, porusza się po drogach w terenie niezabudowanym, gdzie na niektórych odcinkach brak jest chodników oraz oświetlenia, podstawowym tematem poruszanym na spotkaniu, było bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dzieci mogły dowiedzieć się, że pieszy ubrany w kamizelkę odblaskową bądź wyposażony w inny element odblaskowy umieszczony w odpowiednim miejscu jest widoczny z odległości nawet 150 metrów. Daje to kierowcy czas na reakcję i ominięcie pieszego. Dzięki odblaskom bezpieczeństwo niechronionego uczestnika ruchu zwiększa się wielokrotnie.

     Innym poruszanym tematem było zapinanie pasów bezpieczeństwa. W czasie zderzenia z innym samochodem siły oddziałujące na osobę są tak duże, że nie jest ona w stanie się przytrzymać. W efekcie takiego zderzenia pasażer bez pasów doznaje ciężkich obrażeń, bądź ginie uderzając w przednią szybę lub oparcie siedzenia. Policjantka namawiała przy tym, by to właśnie dzieci przypominały rodzicom o zapinaniu pasów bezpieczeństwa.

    Przypomniane zostały też dzieciom zasady jazdy na rowerze. Uczniowie biorący udział w spotkaniu nie posiadają jeszcze kart rowerowych, dlatego policjantka przypomniała im o obowiązku jazdy chodnikiem i to tylko pod opieką osoby dorosłej. Nie zapomniał jednak wspomnieć też o zasadach kulturalnej jazdy i , że na chodniku pierwszeństwo ma zawsze pieszy. 

W spotkaniu z maluszkami udział wzięła także maskotka wielkopolskiej Policji, sierżant Pyrek, który dzieciom podobał się najbardziej.


     Kilka dni wcześniej w szkole w Kotlinie odbyło się także spotkanie z rodzicami uczniów tej placówki, podczas którego omówiona została przede wszystkim tematyka odpowiedzialności karnej nieletnich.