Pyrek przewodnikiem dzieci. - Z Pyrkiem bezpieczniej - KPP Jarocin

Z Pyrkiem bezpieczniej

Strona znajduje się w archiwum.

Pyrek przewodnikiem dzieci.

Do jarocińskiej komendy dzieci zaglądają bardzo często. Po to, by uczyć się bezpiecznych zachowań ale też, by poznać prace policjantów. Od kilku dni przewodnikiem najmłodszych gości jest sierżant Pyrek, maskotka wielkopolskiej Policji.

W minionym tygodniu policjantów z Jarocina odwiedziły dzieci z dwóch przedszkoli „Jarzębinka” w Jarocinie i „Słoneczko” w Pleszewie. Policjantka prowadząca spotkania poprzez wspólną zabawę uczyła dzieci bezpiecznych zachowań na drodze i radziła, jak bezpiecznie bawić się w domu i na podwórzu.

   W spotkaniu z maluszkami udział wzięła także maskotka wielkopolskiej Policji, sierżant Pyrek, który dzieciom podobał się najbardziej. Pyrek wystąpił w nietypowej roli – przewodnika po zakamarkach miejscowych stróżów prawa.

Jednym z podstawowych tematów poruszanym na spotkaniu, było bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dzieci mogły dowiedzieć się, że pieszy ubrany w kamizelkę odblaskową bądź wyposażony w inny element odblaskowy umieszczony w odpowiednim miejscu jest widoczny z odległości nawet 150 metrów. Daje to kierowcy czas na reakcję i ominięcie pieszego. Dzięki odblaskom bezpieczeństwo niechronionego uczestnika ruchu zwiększa się wielokrotnie.

     Innym omówionym przez funkcjonariuszkę tematem było zapinanie pasów bezpieczeństwa. W czasie zderzenia z innym samochodem siły oddziałujące na osobę są tak duże, że nie jest ona w stanie się przytrzymać. W efekcie takiego zderzenia pasażer bez pasów doznaje ciężkich obrażeń, bądź ginie uderzając w przednią szybę lub oparcie siedzenia. Policjantka namawiała przy tym, by to właśnie dzieci przypominały rodzicom o zapinaniu pasów bezpieczeństwa.

    Funkcjonariuszka przypomniała też dzieciom zasady jazdy na rowerze. Milusińscy biorący udział w spotkaniu nie posiadają jeszcze kart rowerowych, dlatego policjantka przypomniała im o obowiązku jazdy chodnikiem i to tylko pod opieką osoby dorosłej. Nie zapomniała jednak wspomnieć też o zasadach kulturalnej jazdy i, że na chodniku pierwszeństwo ma zawsze pieszy. 

     Na zakończenie spotkania maluchy otrzymały odblaskowe zawieszki, które maja zwiększyć bezpieczeństwo dzieci podczas poruszania się po drogach po zmroku oraz książeczki edukacyjne.

 

Agnieszka Zaworska