Bezpieczne wakacje z Policją - "Razem Bezpieczniej" - KPP Jarocin

"Razem Bezpieczniej"

Bezpieczne wakacje z Policją

Uczestników letnich półkolonii organizowanych przez Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne w Żerkowie odwiedzili jarocińscy policjanci w ramach działań „Bezpieczne wakacje”. Spotkanie było okazją do przypomnienia podstawowych zasad bezpiecznego odpoczynku zarówno nad wodą jak i w miejscu zamieszkania oraz do zapoznania się z pracą stróżów prawa.

    Każda okazja jest dobra, by uczyć się bezpiecznych zachowań. Taką okazją były odwiedziny u grupy dzieci, które część letnich wakacji spędzają na półkoloniach organizowanych przez MCT w Żerkowie.

   Słońce, upalne powietrze sprzyjają zabawom i aktywnemu wypoczynkowi na dworze, nawet wtedy, gdy za oknem panuje półmrok. Wakacje to czas, kiedy dzieci i młodzież są szczególnie narażone na zagrożenia związane z bezpieczeństwem, a działania jarocińskich policjantów pod hasłem „Bezpieczne Wakacje” pozwalają uświadomić to również najmłodszym.

    Jak pokazują policyjne statystyki, wakacje obfitują w ilość wypadków, które mają miejsce nad wodą. Niestety większość z tych zdarzeń jest zdarzeniami śmiertelnymi. Giną ludzie w różnym wieku i w różnych miejscach. Powody są różne - korzystanie z kąpieli w miejscach do tego nie przeznaczonych, nieznanych oraz nieodpowiedzialne zachowanie kąpiących się.

     Najważniejszym punktem spotkanie było więc przekazanie dzieciom informacji o tym, w jakich warunkach można bezpiecznie korzystać ze zbiorników wodnych, co należy zrobić zanim wejdzie się do wody oraz jak należy zachować się w przypadku zagubienia się na plażyFunkcjonariuszka przestrzegała młodych słuchaczy przed kąpielami w miejscach do tego nie przeznaczonych, takich jak stawy czy rzeki oraz w miejscach, gdzie nie ma ratownika. Tłumaczyła, że nie należy skakać do wody w miejscach, których nie znamy ani wchodzić do zbiorników wodnych bez wcześniejszego schłodzenia ciała, gdyż niesie to za sobą ryzyko utonięcia.

     Dzieci słuchały z zainteresowaniem porad, same także wykazały się dużą wiedzą. Wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że jedynymi bezpiecznymi miejscami do zabaw w odzie są strzeżone plaże i baseny, i że korzystanie z uroków wody powinno odbywać się pod okiem osób dorosłych.

    Na zakończenie wizyty dzieci zapoznały się z pracą mundurowych. Ogromną radość sprawiła im możliwość zobaczenia policyjnego radiowozu, także od środka.

    Dzieci i młodzież otrzymali od mundurowych także specjalne wodoodporne zegarki, które nie tylko wskazują stopień nagrzania organizmu w związku z przebywaniem na słońcu, ale także mają specjalne miejsce, na którym można wpisać np. nr telefonu przydatny podczas zagubienia się.