W trosce o bezpieczeństwo Seniorów - "Razem Bezpieczniej" - KPP Jarocin

"Razem Bezpieczniej"

W trosce o bezpieczeństwo Seniorów

Klub Samopomocy Mieszków, to grupa aktywnych seniorów z Mieszkowa. Wczoraj ich uczestników odwiedzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie, którzy przekazali seniorom kilka dobrych rad, między innymi, jak ustrzec się przed oszustwem na tzw. wnuczka czy funkcjonariusza Policji.

Pomimo, iż seniorzy spotykający się w ramach funkcjonującego w Mieszkowie Klubu Samopomocy Mieszków czas spędzają bardzo aktywnie, znaleźli też chwilę na spotkanie z policjantami.

    Prelekcja przeprowadzona przez mundurowych poświęcona była problematyce bezpieczeństwa osób starszych, a w szczególności oszustw na "wnuczka”, czy też „funkcjonariusza Policji”. Policjanci szczegółowo omówili sposób działania sprawców, wskazali zagrożenia, uczulili, na co seniorzy winni zwracać uwagę, by nie stać się ofiarą oszustów oraz wskazali, co robić w przypadku, gdyby ktoś taki próbował ich oszukać.

    Policjanci przestrzegali także, przed próbami oszustw na  przedstawicieli NFZ. Przypominali, że przedstawiciele tej instytucji nigdy nie udają się mieszkań pacjentów, nie oferują też żadnych usług. Masaże, lecznicze środki czy sprzęt rehabilitacyjny jest zawsze zalecany przez lekarza, nie przez akwizytora.

    Policjanci radzili również, jak zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą przestępstwa. Przypominali, by drzwi wejściowe do mieszkania zawsze były zamknięte na klucz, nawet gdy jesteśmy w domu. Gdy intruz się do niego dostanie, trudno się go pozbyć. Jeśli zawita do nas  akwizytor czy domokrążca, nie wpuszczajmy go do środka. Nagła wizyta inkasenta i to zupełnie nam nieznanego też powinna wzbudzić naszą czujność. Duża część spotkania poświęcona była bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

    Seniorzy bardzo aktywnie włączyli się do rozmowy, wykazywali spore zainteresowanie i dzielili się własnymi doświadczeniami. Nie brakowało także pytań, na które funkcjonariusze starali się szczegółowo i wyczerpująco odpowiadać. Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali opaski odblaskowe ufundowane przez Starostwo powiatowe w Jarocinie.

Agnieszka Zaworska