Działania Szlaban na ryzyko - Porady prewencyjne - KPP Jarocin

Porady prewencyjne

Działania Szlaban na ryzyko

00

 

      Na przejeździe kolejowym przy ul. Staszica w Jarocinie do zderzenia samochodu osobowego z  pociągiem. Samochodem podróżowało pięć osób, dwie zginęły na miejscu. Na szczęście to tylko inscenizacja wypadku zorganizowana na rzecz kolejnej edycji kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd” – w tym roku pod hasłem „Szlaban na ryzyko”.
 
 

 

    To już XII edycja wspólnych działań PLK, Policji, Straży Pożarnej i pogotowia pod hasłem „Bezpieczny Przejazd”, podczas którego promowane jest bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych.

    Działania rozpoczęły się o godz. 10.00 na jednym z przejazdów kolejowych w Jarocinie. Kierujący samochodem osobowym nie zastosował się do znaku drogowego STOP i wjeżdża na niestrzeżony przejazd. Kilka sekund później w auto uderza pociąg. W samochodzie znajduje się 5 osób. Dwie z nich giną na miejscu.

    Chwilę po zderzeniu się pojazdów na miejscu pojawiają się służby ratunkowe. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu terenu objętego działaniami, stworzeniu dostępu do poszkodowanych oraz przekazania ich zespołom karetek PRM. Osoby ranne przetransportowano do szpitala.

    Policjanci prowadzili czynności dwutorowe: funkcjonariusze Zespołu Ruchu Drogowego zabezpieczyli miejsce przed dostępem do niego osób nieuprawnionych oraz sprawdzili stan trzeźwości maszynisty. Policjanci Wydziału Kryminalnego zajęli się natomiast czynnościami procesowymi: oględzinami miejsca zdarzenia, zabezpieczeniem śladów i sporządzeniem dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia postępowania.

     Kolejnym elementem działań były warsztaty edukacyjne dla zgromadzonej młodzieży i dzieci szkolnych oraz pozostałych widzów. W  namiocie ratowniczym przeprowadzony został instruktaż udzielania pierwszej pomocy oraz zaprezentowano sprzęt specjalistyczny straży pożarnej, pogotowia ratunkowego oraz policji używany w czasie działań.

W ćwiczeniach uczestniczyło 24 strażaków PSP i OSP, 10 policjantów, 18 pracowników PLK oraz SOK, 6 przedstawicieli PRM.

 

01
001
02